Kaddafi'yi 40 bakire kadın koruyor
Kaddafi 40 kişiden oluşan Amazon Birl iği adındaki kadınlar tarafından korunuyor. Bakire oldukları söylenen kadınlar komando eğitimi alıyorlar
Albay Muammer Kaddafi, 41 yıldır demir yumrukla yönettiği Libya’da halkının isyanıyla karşı karşıya... İcraatıyla tüm dünyanın gündemine girmeyi başaran Kaddafi, Kıbrıs Harekâtı sırasında ABD’ye rest çekip Türkiye’ye destek verince Türklerin gönlüne taht kurmuştu
Libya'yı 41 yıldır yöneten Kaddafi, liman kenti Sirte'ye yakın bir çölde, göçebe bir Berberi ailesinin oğlu olarak dünyaya geldi.
Çadır, hayatı boyunca vazgeçilmez eşyası oldu Kaddafi'nin. Devlet liderleri ile görüşmek üzere gittiği İtalya, Fransa, ABD gibi ülkelerde de yanında götürmekten çekinmediği çadırı. 5 yıldızlı otellerin bahçesine kuruldu her seferinde
SÖMÜRGE KARŞITI BABASI, HAPİS YATMIŞTI
Babası ve amcası sömürgeciliğe karşı yaptıkları eylemler nedeniyle uzun yıllar boyunca hapis yattı. Siyasetin sürekli konuşulduğu, özgürlükçü bir ailede yaşayan Kaddafi, çok parlak bir öğrenciydi. Öğrencilik yıllarında da tıpkı babası ve amcası gibi siyasette aktif oldu.
Libya Üniversitesi Tarih bölümünden 1963'te mezun olan Kadda-fi, Libya Askeri Akademisi'ni bitirdi ve daha sonra İngiltere'ye giderek "zırhlı savaş taktikleri" kurslarına katıldı. 1969'da Kara Kuvvetleri' nde yüzbaşılığa kadar yükselen Kaddafi, aynı yıl "Özgür Subaylar Hareketi" örgütüyle askeri darbe yaparak Kral İdris'i tahttan indirdi.
SOSYALİST DİKTATÖR BATI'YA KARŞI
Kaddafi, darbe sonrası "Albay" rütbesi ile Libya Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Devrim Komuta Konseyi Başkanlığı'na getirildi. Libya lideri, dış politikada Arap ırkçılığına dayalı Batı karşıtı bir tavır sergilerken, ülkede sosyalist bir rejim uyguladı. Abdülnasır'ın Mısır'da gerçekleştirdiği reformları, Libya'da da uygulamaya başladı.
İngiltere ve ABD'ye ait askeri üsleri, darbeden 1 yıl sonra kapattı ve 1973 yılında Kültür Devrimi başlattı. 1977 yılında Devrim Komuta Konseyi'nin görevine son verildi. Genel Halk Kongresi Sekreterliği'ni üstlenen Kaddafi, 1979'da bu görevden çekildiyse de Devlet Başkanı olarak yönetimdeki etkisini devam ettirdi.
TÜRKİYE'YE KIBRIS KONUSUNDA YARDIM ETTİ
Kaddafi'nin ilk işlerinden biri, petrol şirketlerini ulusallaştırmak oldu. İtalyan ve Yahudi azınlığın mal varlığına el koyarak göçe zorladı. Kıbrıs Barış Harekâtı'nda ABD'ye kafa tutarak, Türkiye'ye yardım etti. Sovyetler Birliği ile yakın ilişkiler geliştirdi. İsrail ile barış görüşmelerine karşı çıkarak, Red Cephesi diye bilinen sertlik yanlısı ülkelerle işbirliği yaptı. Dünyanın çeşitli yerlerindeki şiddet yanlısı örgütlere destek sağladığını öne süren Reagan başkanlığındaki ABD yönetiminin baş hedeflerinden biri oldu.
DİN REFORMU YEŞİL KİTAP'TA
Dini bir eğitim görmeyen Kaddafi, dinde reform fikrini savundu ve bunları konferans ve konuşmalarında da anlattı. Daha sonra bu düşüncelerini üç ciltten oluşan eseri Yeşil Kitap'ta topladı.
CEZAEVİNE GREYDERLE GİRDİ: 1170 ÖLÜ
Başkent Trablus'taki Ebu Salem Cezaevi'nde, 1996 yılının Haziran ayında cezaevinin katlanılamaz koşullarını protesto için ayaklanan 1170 mahkûm, 3 gün süren bir operasyonla öldürüldü. Çoğunluğu siyasi muhalefet yapan İslami gruplara üyelikten tutuklu mahkûmların bulunduğu cezaevinin duvarı greyderlerle yıkılarak isyancılara ulaşıldı. Görgü tanıkları, öldürülen mahkûm -ların cesetlerinin üst üste yığıldıklarını, daha sonra da cezaevinden kamyonlarla çıkarıldığını söylediler.
PARÎS'İN GÖBEĞİNE ÇADIR KURDU
Albay Muammer Kaddafi, 2007 yılında Fransa'nın başkenti Paris'te Elysee Sarayı yakınlarındaki bir parka çadır kurdurdu. Kaddafi yine resmi ziyaret için gittiği Portekiz'in başkenti Lizbon, İtalya'nın başkenti Roma'ya da çadır kurdurarak, burada dinlendi ve misafirlerini ağırladı.
Botokstan yüzünü oynatamıyor
Libya liderinin estetik merakı VVİkileaks belgelerinde de konu oldu. ABD'nin Trablus Büyükelçiliği çıkışlı kriptolarda Kaddafi ile ilgili şu bilgiler yer aldı: "Kaddafi'nin estetik takıntısı bulunuyor. Yaptırdığı botokslar nedeniyle yüz kaslarını hareket ettiremiyor. Aynı zamanda saç da ektirdi ancak vücudu reddedince implant geri alındı.
FOBİ SAHİBİ, KOKAİN BAĞIMLISI
Libya lideri, deniz üstünde uçakla seyahatten korkuyor ve 8 saatten fazla uçamıyor. Kapalı alan fobisi (klostrofobi) olan Kaddafi, asansöre binemiyor. Yükseklik korkusu (akrofobi) yüzünden de yüksek katlarda duramıyor. Gittiği yerlerde de çadırında kalmayı tercih ediyor. Hipertasyonu ve şeker hastalığı olan Kaddafi'nin kokain krizlerine girdiği iddiaları da var.
Hosteslere Kuran hediye etti
2009'da İtalya'nın başkenti Roma'ya Birleşmiş Milletler Dünya Gıda ve Tarım Örgütü'nün düzenlediği (FAO) dünya gıda güvenliği zirvesine katılmak için giden Kaddafi, burada yaptıklarıyla toplantıyı bile gölgede bıraktı. Roma'da mini etek giymeyen 18-25 yaşları arasında 200 hostes kiralayan Kaddafi, onlara İslam'dan bahsetti ve ardından Kuran-ı Kerim ve Yeşil Kitap hediye etti.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.