GSR Enerji: Yenilenebilir enerji cari açığı kapatacak, istihdamı artıracak
Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’in Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe girmesi yerli üreticiyi memnun etti.
Yönetmelik ile yenilenebilir enerjinin önünün açılacağını vurgulayan GSR Enerji, bu sayede istihdamın önemli oranda artacağını, cari açığın da kapanacağını savundu.
Enerji piyasasında uzun zamandır beklenen Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik 21 Temmuz Perşembe günü Resmi Gazete’de yayınlandı. Yönetmelikle yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı kurulu gücü azami 500 kilovatlık üretim tesisi ve/veya mikro kojenerasyon tesisi kuranlar lisans alma ile şirket kurma yükümlülüğünden muaf tutuldu. Buralarda üretilen ihtiyaç fazlası elektrik enerjisini sisteme verilmesinin önü açıldı.
Türkiye’nin güneş panelleri ve rüzgâr türbinleri alanında öncü firmalarından GSR Enerji’den konuyla ilgili yapılan açıklamada atılan adım olumlu bulunurken, şu ifadeler kullanıldı:
“Bu yönetmelikle elektrik üretimi yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler doğrudan ilgili dağıtım şirketine başvurabilecekler. Bu başvurular takip eden ayın ilk 20 günü içinde değerlendirilecek ve sonuçlandırılacak. Ayrıca üreticilere talep etmeleri halinde, önceki sene içinde üreterek sisteme verdikleri elektrik enerjisini gösteren 12 ay süreli Üretim Kaynak Belgesi verilecek ve söz konusu miktarın emisyon ticareti kapsamındaki piyasalarda satışında kaynak türünün belirlenmesi ve takibi için kullanılabilecek.
Kalkınmakta olan ülkemizde elektrik tüketimi de artıyor. Bu artış sonucu Türkiye, elektrik üretmek için gerekli hammaddeleri dışarıdan karşılamış ve gelinen aşamada cari açığımızın yüzde 70’i enerji kaynaklı olmuştur. Elektrik tüketimimizin ortalama her sene yaklaşık yüzde 8 civarında artıyor olması, bu yönetmeliğin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Yönetmelik kapsamında kurulacak fabrikalarda üretilecek elektriğin en yakın trafoya bağlanıyor olması da, iletim hatlarındaki kayıpları minimuma indirmesi bakımından önemlidir.
Ülkemizin rüzgâr ve güneş kapasitesi bu yönetmelikle değerlendirilebilecektir. Ayrıca oluşacak sektörle birçok kişi istihdam edilebilecektir. Elektrik üretim tesislerinde kullanılacak ekipmanların yerli imalat olması da alım fiyatlarını yatırımcının lehine etkileyecektir ve yatırım geri dönüş süresi kısalacaktır. Bu sebeple şu anda yerli ekipman üretimi için bir çok firma fizibilite yapmaktadır.
İklim değişikliği bir hakikat olarak önümüzde durmaktadır. Dünyanın ve insanlığın geleceği için fosil yakıtların kullanıldığı elektrik üretim tesisleri yerine, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanıldığı elektrik üretim tesisleri tercih edilmelidir. Yönetmeliğin getirmiş olduğu teşvikle kurulacak tesisler küresel ısınma tehlikesine karşı da işlev göreceklerdir. Sonuç olarak Yönetmelik yaratacağı ekonomi, istihdam ve çevreye olan katkısıyla Türkiye için yeni bir sayfa açacaktır. GSR Enerji bu süreci takip etmiş, üretim tesisleri için her türlü mühendislik, ürün tedariki ve kurulum hizmetini verebilecek alt yapıyı oluşturmuştur.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.