10.07.2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 646 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile milli emlak ve muhasebe denetmenlerinin hak kaybına uğradığı ileri sürüldü.
Milli Emlak Denetmenleri Derneği'nden yapılan yazılı açıklamada 10.07.2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 646 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Maliye Bakanlığı Müfettişleri, Hesap Uzmanları, Gelirler Kontrolörleri ve Vergi Denetmenleri “Vergi Müfettişi” unvanı ile Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı çatısı altında birleştirildikleri belirtildi.
Açıklamada Maliye Bakanlığı'nda denetim elemanlarında birlik sağlayan 646 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Vergi Denetmenleri'nin hak ettikleri konuma geldikleri ifade edilerek şu görüşlere yer verildi: "Bu yeni yapılanmayla taşra denetim elemanı olarak 2.200 ek gösterge ile görev yapan Vergi Denetmenleri 646 sayılı K.H.K.’de yapılan değişiklik ile artık 3.600 ek gösterge ve 2.000 makam tazminatı ile görev yapar hale gelmişler ve ayrıca Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı çalışmaktayken artık doğrudan Maliye Bakanına bağlı çalışmaya başlamışlardır."
Ancak söz konusu düzenleme neticesinde, Vergi Denetmenleri gibi aynı ile eşdeğer sınavla mesleğe atanan, kendi mevzuatı çerçevesinde aynı zorluk derecesi olan temel eğitime ve yeterlilik sınavlarına tabi tutulan, Maliye Bakanlığı'nın kurumsal ve ciddi disiplini ile yetişen Maliye Bakanlığı Milli Emlak ve Muhasebe Denetmenleri'nin unutulduğu kaydedildi.
Yazılı açıklamada bu konuda şu görüşlere yer verildi: "Devlet Memurları Kanunu'nda geçmişte aynı sırada ve 2200 ek göstergeyle görev yaptığımız SSK Müfettişleri, İlköğretim Müfettişleri, Belediye Müfettişleri vb. denetim elemanlarına 3600 ek göstergeye yükseltilirken, içimizden sadece bazılarının sınavsız geçtiği “İç denetçilik” hakkından faydalandırılıp, kalanlara hiçbir şey yapılmayarak unutulan bizler, son değişiklikte yine unutulduk. Lise mezunu Belediye İktisat Müfettişleri dahi 3600 ek göstergeye dahil edilirken, neredeyse çalıştığımız İlin tüm soruşturmalarının (4483 Sayılı Kanun ve Disiplin soruşturmaları) yanı sıra birimlerin işlemlerini teftiş eden, dağ taş inceleme peşinde koşan Hukuk, Siyasal, İktisat, İşletme Fakülteleri mezunu olup mesleğe özel yarışma sınavıyla giren, üç yıl sonra yeterlik sınavında soğuk terler döken kariyer meslek sahibi Milli Emlak ve Muhasebe Denetmenleri hep unutuldu. Başbakanımız "Denetim birimleri birleşecek" dediği için biz yaklaşık 400 kişi umutla bu birleşmeyi, düzenlemeleri bekliyoruz. 1990’lı yıllardan beri gerileyen özlük ve mali haklarımızın yeniden düzenlenmesini umuyor ve hep adaletli davranmayı ilke edinen Sayın Başbakanımızın bu konuda da adaletini esirgemeyerek bizleri mutlu edeceğine inanıyoruz.
646 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname doğrultusunda yapılacak olan yeni bir düzenlemeyle atılması gereken adım; vergi denetim birimlerinin tek çatı altında birleştirilmesinde olduğu gibi, aynı işi yapan merkeze bağlı Milli Emlak Kontrolörleri ile taşraya bağlı görev yapan Milli Emlak Denetmenlerinin, Muhasebat Kontrolörleri ile Muhasebe Denetmenlerinin tek çatı altında birleştirilmesi ve özlük hakları bakımından Vergi Denetmenlerine sağlanan hakların aynısının Milli Emlak ve Muhasebe Denetmenlerine de verilmesidir."


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.