Posta ile ihracatın önü açıldı: Limit 150 kilo
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Gümrük Genel Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ'inde değişiklik yapmasına ilişkin Tebliğ Resmi Gazete'de yayımlandı. Tebliğ'in "Yetkilendirme ve yetkinin kapsamı" başlığında yapılan değişiklikle miktarı brüt 150 kilogramı ve değeri 7 bin 500 euroyu geçmeyen ihracat rejimine konu eşyanın beyanı operatör tarafından yapılacak.
    Tebliğ'in "Gönderilerin beyanı" maddesinde yapılan değişilik ise şu şekilde düzenlendi: “Doküman olarak ayrılan gönderiler için gümrük beyannamesinde asgari olarak alıcı, gönderici, eşya cinsi, miktarı, brüt ağırlığı, rejim kodu bilgileri yer alır. Doküman kapsamına giren gönderiler, dolaylı temsil yetkisi kapsamında düzenlenecek gümrük beyannamesinde tek bir kalemde topluca beyan edilir. Gelen doküman gönderilerine ilişkin yapılacak beyanda alıcı olarak dolaylı temsil yetkisi kapsamında beyanda bulunacak operatör, gönderici olarak yurt dışından eşyayı gönderen hızlı kargo firması veya posta idaresi, miktar olarak beyan edilecek toplam doküman adedi, toplam brüt ağırlık ve rejim kodu bilgileri yer alır. Giden doküman gönderilerine ilişkin yapılacak beyanda ise alıcı olarak yurt dışında gönderiyi teslim alacak hızlı kargo firması veya posta idaresi, gönderici olarak dolaylı temsil yetkisi kapsamında beyanda bulunacak operatör, miktar olarak beyan edilecek toplam doküman adedi, toplam brüt ağırlık ve rejim kodu bilgileri yer alır. Ayrıca, yetki kapsamında beyan edilen her bir dokümana ilişkin bilgileri içeren liste gümrük idaresince istenildiğinde sunulmak üzere operatör tarafından elektronik ortamda muhafaza edilir.”
    Yeni tebliğ ile teşvik, sübvansiyon veya parasal iadeye ya da ayniyat tespitine konu olmayacak ihracat gönderileri, uçak kalkışından sonraki 24 saat içinde operatör tarafından gümrüğe beyan edilecek. Beyan edilecek gönderilerin miktarı brüt 150 kilogramı ve değeri 7500 euroyu geçmeyecek.
Gönderilerin kontrol ve muayenesi" bölümüne ise "Beyandan sonra kırmızı hatta sevk edilen gönderiler dışındaki tüm gönderiler x-ray kontrolünden geçirilecek. X-ray kontrolünde şüphelenilen bir durum olması halinde gönderi açılarak muayene edilecek. Muayene memuru sarı hatta işlem gören eşyanın muayenesini gerekli görür ise Gümrük Yönetmeliği'nin 183'üncü maddesinin ikinci fıkrasında belirtilen işleme gerek kalmaksızın muayene yapabilecek."
    "Gümrük müdürlüğünce alınacak tedbirler" başlığına eşyanın alıcısına teslimini takip eden 3 iş günü içerisinde teslim tarihi ve alıcının TC Kimlik numarası veya vergi numarası gümrük idaresine elektronik ortamda iletilecek.
Tebliğ'in "gönderilerin beyanı" ve "Gönderilerin kontrol ve muayenesi" başlıklı maddelerinde yapılan değişiklikler 1 ay sonra diğer maddeler yayımı tarihinde yürürlüğe girecek.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.