Öne Çıkanlar türk Türkiye Canikli Uludere Muhafazakarlara

Şimşek: Vergilerin yüzde 1 olduğu ürünlerde daha fazla kaçak var
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'de genel olarak vergi yükünde ciddi indirimler sağlandığını, ancak vergi oranı düşük ürünlerde daha fazla kayıp kaçağın olduğunu söyledi.
    Kayıt dışılığın sebebini vergilerde aramanın zor olduğunu belirten Şimşek, “KDV'nin yüzde 1 olduğu bazı ürünlerde kayıp kaçakların çok yüksek olduğunu rakamlarda görebiliyorum. O dahi ödenmiyor, beyan edilmiyor. Vergiler ciddi bir şekilde aşağıya çekildi. Yapılması gerekenler varsa mali imkanlar el verilirse yapılması lazım. Ama borçlanarak vergi indirimine gitmek doğru değil. Türkiye, bundan zarar görür.” dedi.
    Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) 4. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla Antalya’da gerçekleştirildi. 2010 yılından bu yana TÜGİK’in genel başkanlığını yürüten Erkan Güral, genel kurula tek aday olarak girdi. Genel kurula, TÜGİK üyesi 400’ün üzerinde iş adamı katıldı.
    Toplantıda konuşan Maliye Bakanı Şimşek, 2012’de dünya ekonomisinin görünümü ve Türkiye’deki reform gündeminden bahsetti. Amerika ve Avrupa’dan olumlu sinyaller aldıklarını, bunun da 2012 yılına yönelik iyimser bir beklenti oluşturduğunu belirten Şimşek, bu gelişmenin hem Amerika hem de Avrupa ile güçlü ilişkileri olan Türkiye açısından da büyük önem taşıdığını vurguladı. Euro bölgesindeki gelişmelerin herkesi yakından etkilediğini ifade eden Şimşek, şöyle devam etti:
    “Euro bölgesindeki borç krizi ile endişeler şu anda durulmuş gibi. En azından yangının kontrol altına alındığını görüyoruz. Bu yangının kontrol altına alınmasında Avrupa Merkez Bankası’nın attığı adımlar önemli rol oynadı. Avrupa Merkez Bankası, Avrupa’daki bankalara üç yıllığına düşük faizle kaynak verdi. Bunun da ciddi etkisi oldu. Bunun ötesinde, AB, borç krizi sorununun bir daha yaşanmaması için kurumsal yapıda birtakım reformlara gideceğini duyurdu, 27 ülkenin 25'i de bunları uygulayacaklarını taahhüt etti. Tabi bunlara ek olarak, IMF’nin 150 milyar euroluk bir kaynak aktaracağı belirtildi. Birçok ülkenin notu düşürülse de bunun gecikmeli bir tepki olduğunu söylemek lazım. Yangın, kontrol altına alındı. Ama daha yapılacak çok şey var.”
    Avrupa’da yaşanan bu sıkıntıların yansımalarının 10 yıl daha sürebileceğine dikkat çeken Maliye Bakanı, yılın ilk çeyreğinde bir daralma yaşanabileceğini, ancak AB’nin 2012 yılında ekonomik açıdan ılımlı bir havaya gireceği öngörüsünde bulundu.
    Amerika’dan da olumlu sinyaller aldıklarını aktaran Şimşek, bunun da 2012 için resmin, oluşturulan kaygılar kadar çok kötü olmayacağını gösterdiğini ifade etti. Bunun yanında, Amerikan Merkez Bankası’nın, geçtiğimiz bir kaç hafta içinde önemli açıklamalar yaptığını hatırlatan Şimşek, “Amerika Merkez Bankası, 2014 yılına kadar düşük faiz politikasını devam ettireceğini, birkaç kez de para basabileceğini açıkladı. Bu durum, küresel piyasalarda iyimserlik oluşturdu. Risk iştahını artırdı. Bu da önemli fon akışı açısından pozitif bir faktör. Uzun vadede bu yaklaşımlar tartışılır. Gelişmiş ülkeler ekonomiyi tekrar büyüme sürecine sokmak için çok ciddi açıktan para basıyor. Bunlar hoş şeyler değil, fakat bu dönemde böyle uygulamalar oluyor.” diye konuştu.

    "BANA GÖRE CARİ AÇIK LİSTENİN BAŞINDA DEĞİL"
    Mehmet Şimşek, bir çok iş adamına göre Türkiye’nin en önemli sorunlarının başında cari açık geldiğini, ancak kendisinin öyle düşünmediğini kaydetti. “Bana sorarsanız listenin başında cari açık yok.” diyen Şimşek, “Cari açık konusu çok kapsamlı. Yani eğitimde, alt yapıda, enerjide, iş ortamını iyileştirmede mesafe kat edersek cari açık sorunu kökten çözülür.” dedi.
    Eğitimde kalitenin önemli olduğunu vurgulayan Şimşek, şunları kaydetti: “Bu alanda nicelik olarak son yıllarda çok büyük mesafeler kat ettik. Yaklaşık 170 bin derslik yaptık. Üniversite sayısı ikiye katlandı. Dolayısıyla eğitimde nicelik olarak muazzam bir mesafe kat ettik. Mesafe katetmemiz gereken önemli alanlardan bir tanesi de iş gücü piyasasının esnekliğidir. İş gücü piyasasında kayıt dışı, her türlü esneklik var. Bu doğru değil, düzeltmemiz lazım. Aynı zamanda kayıt içinde olan resmi iş gücü piyasası var, bu da dünyanın en katı işgücü piyasasıdır. Bu part time çalışmayı engelleyen, esnek çalışmayı imkansızlaştıran bir yapı var. Bu da son ederce yanlış. Her ikisinde de ısrar etmemek lazım. Kayıt dışı azalmalı, kayıt içinde de işçiyi koruyalım. O zaman Türkiye rekabet alanında daha ileriye gidecek.”

    "VERGİLERİ TABANA YAYACAĞIZ"
    Maliye Bakanı, verginin tabana yayılması için de önemli bir kaç adım atmayı düşündükleri haberini verdi. Çalışmanın son rötuşlarını yaparak, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda müzakereye açacaklarını ve ardından Meclis gündemine getireceklerini kaydeden Şimşek, “Verginin tabana yayılması önemli bir uygulama. ‘Vergiler bu kadar yüksek olmasa kayıt dışılık olmaz.’ deniliyor. Türkiye’de istihdam üzerindeki vergiler hala yüksek. Bunu azaltmak lazım. Bunun dışında, Türkiye, vergi yükü anlamında bir kaç ürün hariç aslında çok kötü değil. Ülkemizde KDV’de de dolaylı vergiler yüksek. KDV’yi bir çok sektörde yüzde 18'den yüzde 8'e düşürdük. KDV’sini artırdığımız bir sektör bilmiyorum. Hatta bazı temel gıda maddelerinde yüzde 1'e kadar indirdik.” diye konuştu.

    "2012’DE YUMUŞAK BİR İNİŞ ÖNGÖRÜYORUZ"
    Maliye Bakanı Şimşek, 2012 yılına ilişkin öngörülerini de paylaştı. “2012 yılı için yumuşak bir iniş öngörüyoruz.” diyen Şimşek, şu değerlendirmede bulundu: “İç talepte biraz daha makul bir hızla gitmek istiyoruz. İç talepte çok hızlı bir artış var, sürdürülebilir olması lazım. Dikkat ederseniz, gerek Merkez Bankası gerek BDDK kredi hacmindeki artışın normal düzeye inmesi için bir çaba içinde. Kurdaki düzelme kısmen ithalatı bir miktar sınırlar. 2012’de büyümenin biraz daha dengeli bir hale geldiği, sürdürülebilir daha makul bir yıl olarak öngörüyoruz. Biz temkinli bir yapı içindeyiz. 2009 yılını bir kenara bırakırsanız hedeflere paralel bütçe ile gideriyoruz.”

    "EKONOMİ 2012’DE YÜZDE 6-6,5 ARALIĞINDA BÜYÜYÜNCE SAKIN     ŞAŞIRMAYIN"
    TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral da genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin ekonomik büyüme anlamında Çin’le birlikte dünyanın liderliğini yaptığını belirterek, “Ekonomimiz, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en parlak dönemini yaşıyor. 2012 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 6-6,5 aralığında büyüdüğünü gördüğünüzde sakın şaşırmayın.” dedi.
    Türkiye’nin, ekonomik anlamda ulaşılması güç bir noktaya emin adımlarla geldiğine işaret eden Güral, bu noktada genç iş adamlarına önemli görevler düştüğüne dikkat çekerek, TÜGİK üyelerinin tempoyu hiç düşürmeden çalışmaya devam edeceklerini ifade etti.

    "GENÇ İŞADAMLARI OLARAK KRİZ SÖYLEMLERİNE İTİBAR ETMİYORUZ"
    Erkan Güral, kriz söylemlerine itibar edilmemesi gerektiğini de vurgulayarak, şunları söyledi: “Ülkemizde, ekonomik değerlerin takip edilmesi ve iyileştirilmesine ne kadar önem veriliyorsa, toplumsal olaylara da aynı önemin verilmesinden yanayız. Ancak özellikle hem ekonomiyi hem de toplumsal duyguyu olumsuz etkileyen söylemlerden kaçınmayı tercih eden genç iş adamlarıyız. Bu yüzden kriz söylemleri, itibar ettiğimiz söylemler değildir. Biz, dün yaptığımız gibi bugün de işimizi yapmaya, büyütmeye devam edeceğiz. Bu nedenle demokrasiden, anayasadan ve diğer sosyal olaylardan şikayetçi olmak yerine katkı sunmayı tercih ediyoruz.”
    Konuşmasında, yeni Türk Ticaret Kanunu’na yönelik düşüncelerini de paylaşan Erkan Güral, “Bütün gelişmiş ülkelerin, büyük ekonomilerin sağlam ve kapsamlı bir ticaret kanununa sahip olduğunu unutmayalım. Yeni Türk Ticaret Kanunu, dünyada uygulanan modellerin konsolide edilmiş bir hali olarak değerlendirilebilir. Daha iyi işleyen bir ülke ticareti için bu kanun zorunluydu ve yapıldı. Yeni TTK ile birlikte ticaret hayatımız da şirketlerimiz de ekonomimiz de güçlenecek.” diye ifade etti. Erkan Güral, kayıt dışıyla mücadeleye yönelik olarak yeni kanunun önemli getirileri olacağının da altını çizdi.

    "VATANDAŞ PARASINI ALTINA YATIRIP BANKA KASASINDA SAKLIYOR, BANKALARDA ÖZEL KASA KALMADI"
    İşsizlik oranının tek haneye düşmesine, TÜGİK olarak son bir yıl içinde 35 bin ek istihdam sağlayarak katkıda bulunduklarını belirten Güral, bu başarıyı Türkiye ekonomisinin istikrarlı büyümesine borçlu olduklarını söyledi. Güral, “Ülkemizdeki işsizliğin temel nedeni mesleksizlik, iş beğenmeme ve yanlış meslek transferleri olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle eğitim politikalarımızın da buna yönelik, yeniden yapılanması temel beklentimizdir.” ifadelerini kullandı.
    Girişimciliğin, Türkiye için taşıdığı öneme de dikkat çeken Erkan Güral, şöyle devam etti: “Girişimciliğin önündeki en büyük engellerden biri, ülkedeki birikimin sermayeye dönüşmemesidir. Yastık altı olarak tabir ettiğimiz ve mutlak surette ekonomiye kazandırılması gereken paradan söz ediyorum. Vatandaşlarımız, parasını mevduata yönlendirmek yerine altına yatırıp, evinde ve banka kasalarında saklıyor. Bu yöntem o kadar çok tercih ediliyor ki bankalarda özel kasa bulunamadığını görüyoruz.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.