Salgın hastalık halini alan obezlik, hızla artıyor
Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramis Çolak, obezite ve aşırı kilo hastalığının dünyada engellenemez bir hızla yaygınlaştığını söyledi. Obezitenin Türkiye’de de önemli sağlık problemlerinden olduğunu ifade eden Prof. Çolak, obezitenin insan ömrünü kısaltabileceğinin altını çizdi.
    Dünya’da yaygınlaşan obezite, giderek engellemez bir hale dönüşüyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Fransa’da son 10 yılda çocuklarda şişmanlık sıklığı 5 kat, ABD’de ise 1976 yılından bu yana 2 kat arttığı belirtiliyor. Yine Dünya’da 400 milyon kişi bugün obezite ile mücadele ederken, 1 milyar 600 milyon aşırı kilolu birey bulunuyor. 2015 yılında obez sayısının 700 milyona, aşırı kilolu insan sayısının da 2 milyar 300 milyona ulaşacağı öngörülüyor.
    ’a konuşan OMÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramis Çolak, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi. Tıbben, nedeni tam olarak açıklanamayan şişmanlığın genetiksel, yakılandan fazla besin alma ve hareketsizlik gibi etkenlerden kaynaklandığını ifade eden Prof. Çolak, “Şişmanlık, gerek ülkemizde gerekse diğer ülkelerde, en önemli sağlık problemlerinden biridir ve salgın bir hastalık halini almıştır. Şişmanlık, sadece şeker, kalp ve damar hastalıkları ve tansiyon yüksekliğine neden olmakla kalmaz, ömrümüzü de kısaltır. Şişman hastalarda safra kesesi taşı, safra kesesi iltihabı, karaciğer yağlanması ve reflü özofajit denen midedeki asidin yemek borusuna kaçması hastalığı daha sık görülür. Safra kesesi taşı, şişman hastalarda şişman olmayanlara göre 3 kat daha fazla oluşur. Astım ve solunum yolu enfeksiyonları da şişmanlarda daha sık görülür.“ dedi.
    Çocuklardaki şişmanlık sıklığında da son yıllarda çok hızlı bir artış gözlendiğini bildiren Prof. Çolak, bu nedenle çocuklarda ve ergenlerde şeker hastalığı görülmeye başlandığını kaydetti. Çolak, şöyle dedi: “Çocukluk çağındaki şişmanlık, ülkemizde de hızla artmaktadır. Bunda hareketsiz bir yaşam biçiminin egemenliği, televizyon, bilgisayar başında fazla kalma, karbonhidratlar, yağlı besinlerle aşırı beslenme, oyun ve egzersiz yapamamaları, şeker ve çikolata reklamları başlıca etkenlerdir.“ Prof. Çolak, günde iki saatten fazla televizyon seyreden çocukların yüzde 52′sinde aşırı kilo ve yüzde 28′inde şişmanlık saptandığı, bilimsel çalışmayla kanıtlandığını vurguladı.
    Şişmanlığın, vücutta bozmadığı organ bulunmadığını hatırlatan İç Hastalıkları Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Çolak, “Bunlar içinde kalp, tansiyon ve şeker hastalığı yaşamı kısaltan önemli hastalıklardır. Şişman kişilerde kalp ve damar hastalıklarından dolayı ölüm oranı şişman olmayan kişilere göre 4 kat fazladır. Uykuda nefes durması da şişmanlarda sık görülür. Bazı kanserler şişman kişilerde daha fazla görülür. Kadınlarda meme, rahim ve safra kesesi kanseri, erkeklerde ise kalınbağırsak, rektum ve prostat kanseri sıklığı fazladır. Erkeklerde cinsel istekte ve testosteron düzeylerinde azalma gözlenir. Kilo verilmesiyle de bu hastalıkların oluşumunun belirgin şekilde azaltılabilmesi mümkündür.” ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.