Tepki çeken ulaşım zammına CHP’li belediye formülü
Antalya Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşım ücretlerine yaptığı yüzde 13 ile 42 arasında değişen oranlardaki zammın oluşturduğu tepkiyi dindirmek için farklı yöntemlere başvuruyor. Belediye kartsız binişlerden 2,50 TL alınması uygulamasından çarşamba gününden itibaren vazgeçecek. Bunun yerine araçlarda 5 TL bakiye yüklü kartlar satılacak. Bu kartlardan alanlar biniş ücreti olarak 1,70 TL ödeyecek. Ancak bu uygulama Büyükşehir Belediye Meclisi kararı ile alınan 40 adet siyah plakalı belediye otobüsünde geçerli olacak. 2,50 TL’lik zamlı uygulama halk otobüsleri ile minibüslerde devam edecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 10 Temmuz tarihinden geçerli olmak üzere toplu ulaşım ücretlerine yaptığı yüzde 13 ile 42 arasında değişen zamma tepkiler dinmiyor. Halk Kart ile binişlerde 1,70 TL, kartsız ulaşımda 2,50 TL ücret alınmasını protesto eden Antalyalılar 5 gün önce imza kampanyası başlattı. Kampanya süresince 10 bin imza toplandı. Antalya’da kendilerine ‘Ulaşım Hakkı İçin Mücadele Birliği’ adını veren bir grup toplu ulaşım ücretlerine yapılan zammın geri çekilmesi için topladıkları imzaları Büyükşehir Belediyesi’ne verdi. Grup, imzalı dilekçeyi teslim etmek için Dönerciler Çarşısı önünden Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne kadar yürüdü. Yol boyunca 'Ulaşım hakkımız, söke söke alırız’, ‘Ulaşım hakkı engellenemez’, ‘Belediye al zamları başına çal’, 'Ulaşım haktır satılamaz’, 'Susma haykır, zamlara hayır’ sloganları atıldı. Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan yürüyüşü belediye önünde sonlandıran 100 kişilik grup burada basın açıklaması okudu.
        Grup adına açıklamayı okuyan Yurdagül Gümüş, asgari ücrete ve emekli maaşlarına yüzde 4 zam yapılan bir dönemde, CHP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım ücretlerine yüzde 13 ile 42 arasında değişen oranlarda zam yapmasının halkın çıkarlarını korumadığının göstergesi olduğu eleştirisinde bulundu. Gümüş, “Toplu ulaşım ücretlerine yapılan bu zam halkın işine, hastaneye, çocuklarının okullarına gitmesine engeldir. Nüfusunun çoğu dar gelirli olan Antalya halkının bu zamlarla ulaşım hakkı da elinden alınmış durumdadır. Bu da işine, hastaneye gidemeyen halkın hayatı ile oynamak demektir.” dedi.
        Antalya’da ulaşımın ‘kangrenleşen’ bir sorun olduğunu savunan Gümüş, "Belediyenin otobüslerinin yetersiz olması özel sektörün söz sahibi olmasını sağlıyor. Bu da belediye ile özel sektör arasındaki rant olarak halka yüzde 40’lık zam şeklinde yansıyor. Ulaşım hakkımızın sermayenin sömürü aracı olmasını istemiyoruz. Halk yoksullukla boğuşurken, belediyenin, sermayenin çıkarına yaptığı bu zam adaletsizliktir. Belediyenin kamu görevi olan ulaşımın, halkın yararı için kolaylaştıracak şekilde düzenlenerek, zamların derhal geri çekilmesini istiyoruz.” diye konuştu.

Ulaşım Hakkı İçin Mücadele Birliği adına okunan bildirinin ardından grubu temsilen 5 kişi Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden Genel Sekter Yardımcısı Bayram Özen, Ulaşım Daire Başkanı Nazif Altınpınar ile görüştü. Görüşmenin ardından protestocu gruba bilgi veren Yurdagül Gümüş, şunları söyledi: “Çarşamba gününden itibaren siyah plakalı otobüslerde 5 TL’lik kartlar satılacak. Bu kartlardan alanlar ulaşım ücreti olarak 1,70 TL ödeyecek. O kartlardan alabilir ve yükleme yapabilirsiniz.”

Gümüş, yurt dışında olduğunu öğrendikleri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’la görüşmeleri için kendilerine pazartesi gününe randevu verildiğini, şikayetlerini bir kez de ona anlatacaklarını ve çözüm önerisini dinleyeceklerini sözlerine ekledi. Gümüş’ün açıklamasını dinleyen grup, kararın sadece belediye otobüslerinde geçerli olmasına tepki gösterdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.