DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 2

 

(ÖZEL)
1- BÜYÜKADA'DAKİ  TOPLANTIDA GÖZALTINA ALINLAR  ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Haber-Kamera: İhsan YALÇIN / İstanbul
Büyükada'daki aktivist toplantısı soruşturmasında gözaltına alınanlar İstanbul Terörle Mücadele Şubesi'ndeki sorgularının ardından adliyeye sevk edildi. 
Polis, Uluslararası Af Örgütü ile Helsinki Yurttaşlar Derneği, İnsan Hakları Gündemi ve Eşit Haklar İçin İzleme Derneklerinin temsilcilerinin toplantı yaptıkları Büyükada'daki otele, 5 Temmuz günü operasyon düzenlemişti. Gözaltına alınanlar Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulandı. Sorguları tamamlanan 4'ü kadın 10 kişi, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi. 

Görüntü Dökümü:
-------------------------
-Şüphelilerin hastaneye girişi
-Şüphelilerin polis aracındaki görüntüsü
-Adliyeden genel detay

17.07.2017 - 11.03 Haber Kodu : 170717045

===========================

(ÖZEL)  
2- İŞTE TAKSİM ZORBALIĞININ GÖRÜNTÜLERİ

* Yolda karşılaştığı kendinden geçmiş kadını, bir eşya gibi omzuna atıp götüren şehir eşkiyası, o'na engel olmak isteyen bir başka kadını da bıçakla yaraladıktan sonra, sırtında taşıdığı kadına cinsel saldırıda bulunmuştu. İstanbul'un göbeğindeki zorbalığın görüntüleri dava dosyasına girdi.  

* Mahkeme karşısında ilk kez ifade veren kadınının anlattıkları da dehşete düşürdü. Cinsel saldırı mağduru kadın, bugün soruşturma dosyasında adı bile geçmeyen 3' üncü bir erkekten bahsederek,  inşaatta art arda her 3'ünün de cinsel saldırısına uğradığını söyledi.  

Haber: Özden ATİK / İstanbul,
Taksim'de eğlence dönüşü sabahın erken saatlerinde evlerine gitmek için Balo Sokak'tan, Tarlabaşı Bulvarı'na doğru yürüyen F.H.E isimli kadına cinsel saldırıda bulunulması ve yanındaki kadın arkadaşı E.Y.'nin ise tekmelenip yaralanması olayıyla ilgili görüntüler ortaya çıktı. Dava dosyasında yer alan görüntülere göre, bir erkek şüpheli F.H.E isimli kadını omzuna alarak götürüyor. Bu sırada kendisine müdahale etmek isteyen E.Y. isimli kadına da tekme atıyor.  

İLK DURUŞMA GÖRÜLDÜ
Taksim, Balo Sokak'ta 21 Ocak günü sabah 07.30 sıralarında arkadaşıyla eğlenceden dönerken yere düşen 21 yaşındaki F.H.E'yi omzuna alan ve tepki gösteren arkadaşını  bıçakladıktan sonra  omzunda götürdüğü kadına bir inşaatta cinsel saldırda bulunmasıyla ilgili davanın görülmesine başlandı.    
İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmaya, şikayetçi genç kadın F.H.E avukatıyla katılırken; tutuklu sanık Dursun A. da getirildi.

"YÜZÜNÜ TAM GÖRMEDİM"
Mağdur F.H.E. olay günü arkadaşı E.Y. ile çalıştıkları mekandan ayrıldıktan sonra bir eğlence yerine gittiklerini söyleyerek kendisini omzuna alan şahsın iddianamede Engin K. olarak geçtiğini, ancak bu kişinin isminin Rıdvan olduğunu ifade etti. Mağdur kadın olayı şöyle anlattı: "Fazla alkol aldık. Sabah saat 07.30'da buradan ayrıldık. Balo Sokak'ta yürürken fazla alkol aldığım için yere düştüm. Arkadaşım beni yere oturttu. Kaldırmaya çalışırken Rıdvan isimli biri yanımıza geldi. O gün yanımızda E.Y'nin erkek arkadaşı da vardı. O Rıdvan'a engel olmak istemiş, ancak Rıdvan bıçak çekince korkup gitmiş. Rıdvan beni omzuna aldığı sırada arkadaşım E.Y'yi de bıçaklamış. Darp etmiş. Bu kişinin yüzünü ben tam görmedim ama arkadaşım gördü."

"AĞZIMA TOZ MADDE KOYDU"
Rıdvan isimli şahsın kendisini inşaat halindeki bir binaya götürerek darp edip cinsel saldırıda bulunduğunu belirten F.H.E., "Ayıldığımda yanımda başka biri vardı. Bu kişinin isminin Engin olduğunu polislerden öğrendim. Bu şahıs beni inşaat halindeki binadan çıkarıp metruk bir binanın son katına götürdü. Bana, 'Ben seni o şekilde buldum. Hatta ölü zannettim. Sonra nefes aldığını görünce canlı olduğunu anladım. Kendine gel diye buraya getirdim' dedi. Ancak kendisi de bana saldırıp tecavüz etti. Bu arada ağzıma toz bir madde koydu. Ben daha çok kendimden geçtim" diye konuştu.

"KORKTUĞUM İÇİN O GÜN ŞİKAYET ETMEDİM"
Kendine tekrar geldiğinde bu kez karşısında tutuklu sanık Dursun A'yı bulduğunu ifade eden F.H.E, bu sanığın da kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu söyledi. Sanık Dursun A'nın kendisine "Senin isteğin dışında birşey olmadı. Sen kendin istedin' gibi şeyler dediğini de belirten F.H.E, "Arkadaşım E.'yi sorunca 'Biz onu öldürdük. Bu anları başkasına anlatırsan seni de öldürürüz' deyince 'Tamam' dedim. Bu şahıstan telefonumu istedim. Bunun üzerine kendi numarasını gizleyerek ayrı yaşadığım eşimi aradı. Onunla konuşup yolu tarif etti. Beni oradan çıkarıp bir otelin önüne götürdü. Eşime gaspa uğradığımı ve bana yardım ettiğini söyledi. Ben o gün korktuğum için şikayette bulunmadım. Olaydan üç gün sonra şikayetçi oldum. Cezalandırılmalarını istiyorum" dedi.

"ARKADAŞIMLA GÖRÜŞMÜYORUM"
Bu arada olay sonrası arkadaşı E.Y'nin kendisini arayarak şikayetten vazgeçmesi halinde sanıklar Dursun ve Engin'in hem ona, hem kendisine 30 bin lira para vermeyi vermeyi taahhüt ettiklerini söylediğini ifade eden mağdur F.H.E, "Şikayetten vazgeçmeyeceğimi söyledim. Ancak arkadaşım E. "Ben kabul edeceğim' dedi. Bu nedenle kendisiye görüşmüyorum" dedi.

"SALDIRMADIM, TEHDİT ETMEDİM"
Sanık Dursun A. ise "Olay günü sabah saatlerinde yaşadığım metruk binaya Engin K. isimli arkadaşım şikayetçiyi getirdi. Üstü başı yırtık vaziyetteydi. Kendisini temizledik. Hatta onu kendi yatağıma yatırdım. Dinlenmesini sağladım. Herhangi bir şekilde kendisine saldırıda ve tehditte bulunmadım. Önce E.Y isimli arkadaşını aramamı istedi. Onu aradım. Yine şikayetçinin ricasıyla eşini aradım. Olayı tam olarak eşine anlatmadım, şikayetçiyi kendim götürüp eşine teslim ettim. İddiaları kabul etmiyorum. Şikayetçinin neden böyle beyanlarda bulunduğunu bilmiyorum. Rıdvan isimli şahısla ilgim yoktur. Kimseye de para teklif etmedim" dedi. 

"RIZASIYLA EVİME GELDİ"
Arkadaşı Engin'in de şikayetçiye karşı herhangi bir olumsuz hareketi olmadığını ileri süren Dursun A. "Şikayetçi kendi rızasıyla yürüyerek Enginle birlikte evime geldi. Kendisini zorla evime getirmiş değilim. Beraatimi talep ederim" dedi. Firari sanık Engin K'nin avukatı, şikayetçinin baygın olarak götürüldüğü yeri net hatırlayamayacağını belirterek şikayetçinin beyanlarının çelişkili olduğunu belirtti.

RIDVAN HAKKINDA ARAŞTIRMA YAPILMASINA KARAR VERİLDİ
Mahkeme heyeti, şikayetçinin beyanında geçen Rıdvan isimli şahıs hakkında herhangi bir soruşturma yapılmadığını, Engin ile aynı kişiymiş gibi iddianame düzenlendiği gerekçesiyle Rıdvan hakkında gerekli araştırmanın yapılması için savcılığa yazı yazılmasına hükmetti. Heyet, Aile Bakanlığı'na davanın ihbari mahiyetinde duruşma gününü bildirir davetiye çıkarılmasına da karar verdi. Sanık Dursun A'nın tutukluluk halinin devamına hükmeden heyet, firari sanık Engin K. hakkındaki yakalama müzekkeresinin infazını beklenmesine ve şikayetçilerden E.Y.'nin bir dahaki duruşmaya zorla getirilmesine hükmetti. Duruşma ertelendi.

GÖRÜNTÜLER DAVA DOSYASINDA
Öte yandan yere düşen genç kadının bir erkek şahıs tarafından omza alınıp diğer genç kadını yaralamasıyla ilgili görüntüler dava dosyasına yer aldı. 

İDDİANAME
Taksim'de 21 Ocak 2017'de meydana gelen olayla ilgili iddianamede, sanık Engin K.'nın eğlence dönüşü kendinden geçerek yere düşen 21 yaşındaki  F.H.E'yi omzuna alıp arkadaşı E.Y'yi kalçasından bıçakladığı belirtildi. Engin K. omzunda taşıyarak mağdur F.H.E'yi götürdüğü bir inşaatta tecavüz etti, genç kadına Engin K'nın arkadaşı Dursun A.'nın da tecavüz ettiği ifade edildi. Sanık Engin K. olay sonrasında kaçarak ortadan kaybolduğu; sanık Dursun A'nın ise yakalanarak tutuklandığı belirtildi. İddianamede her iki şüpheli hakkında "Nitelikli cinsel saldırı", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçlarından 19 yıl 6 aydan 25 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep edildi. Sanık Engin K. için ayrıca diğer kadını kalçasından yaraladığı gerekçesiyle "Basit yaralama" suçundan 6 aydan 1 yıl 6 aya kadar hapis istendi.

Görüntü (fotoğraf)
-------------------------------------------
-Şahsın genç kadını omzuna alıp götürmesi
-Şahsın diğer kadını tekmelemesi

17.07.2017 - 12.30 Haber Kodu : 170717071
 

===================================

3- YOL VERME KAVGASINI AYIRDI; ÖFKELİ SÜRÜCÜNÜN HEDEFİ OLDU (2)

* Pendik'te iş yerinin önündeki yol verme kavgasına müdahale eden Bayram Baydar, sürücülerden birinin hedefi oldu. Baydar, kavgadan yaklaşık 10 dakika sonra işyerine gelen sürücü tarafından tabanca ile vurularak öldürüldü.

Haber-Kamera: Uğur AYAZSIN / İstanbul,
Pendik'te trafikte kavga eden iki sürücüyü ayıran Bayram Baydar,  yaklaşık 10 dakika sonra işyerine gelen sürücü tarafından vuralarak öldürüldü.
Olay, Fevzi Çakmak Mahallesi Numan Sokak'ta saat 09.30 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre yol verme tartışması yaşayan iki  sürücü kavga etti. Hemen işyerinin önündeki kavgaya esnaf Bayram Baydar (45) müdahale etti. Kavga eden sürücüler olay yerinden uzaklaştı. Yaklaşık 10 dakika sonra kavga eden sürücülerden Engin Karamahmutoğlu, araç kiralama işi yapan Baydar'ın işyerine gelerek tartıştı. Tartışma kavgaya dönüştü. Sürücü Karamahmutoğlu yanındaki tabanca ile Baydar'ı vurdu. Yaralanan Bayram Baydar, haztaneye kaldırıldı. Baydar tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Engin Karamahmutoğlu ise Pendik Çamçeşme Polis Merkezini'ne giderek teslim oldu

Görüntü Dökümü
----------
-Olay yeri
-İş yeri
-Olay Yeri Ekiplerinin çalışması
-Polis
-Vatandaşlar
-Ölen kişinin fotoğrafı

17.07.2017 -10.20  Haber Kodu : 170717039

========================

4- İSTANBUL'DA KAÇIRILAN 4 GENÇ KURTARILDI
 
Haber: Ali AKSOYER/İSTANBUL,()
İstanbul'a kaçak yollarla gelen 4 Pakistanlı'yı iş bulma vaadiyle kandırıp kaçırarak ailelerinden adam başı 30 bin Euro fidye isteyen 3 kişi polis tarafından yakalandı. Kaçırılan Afganlılar Asayiş Şube Müdürlüğünde gözyaşları içinde ailelerine kavuştu. Poliste suçlarını itiraf eden şüpheliler tutuklanarak cezaevine gönderildi. Polis olayla ilgili bir kişiyi daha arıyor.

ESRARENGİZ BİR ŞEKİLDE ORTADAN KAYBOLDULAR
İstanbul'a yasa dışı yollarla geçtiğimiz Haziran ayı içinde gelen Pakistan uyruklu Ali Javid, Zan Arşt Ahmad, Ahmed Raza ve Şhamiz Ali esrarengiz bir şekilde ortadan kayboldu. Polis ailelerinin başvurusu üzerine Pakistan uyruklu gençleri ararken, onların cep telefonundan ailelerini arayan bir kişi adam başı 30 bin Euro fidye istedi.

EVLER TEK TEK KONTROL EDİLDİ
Bu gelişme üzerine Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından soruşturma derinleştirildi. Şüphelilerin son olarak kendilerine iş bulma vaadinde bulunan kişilerle Arnavutköy ilçesine gittikleri belirlendi. Bunun üzerine bu bölgeye sevk edilen Gasp Büro Amirliğine bağlı ekipler, şüphelilerin tutulduğunu tespit ettikleri bir mahalledeki tüm evleri takibe aldı. Tek tek kontrol edilen evlerden birinde şüphelilerin ve kaçırılan kişilerin tutulduğu tespit edildi. Polis bu eve yaptığı baskında elleri ve ayakları bağlı bir şekilde tutulan 4 rehineyi kurtarıldı. Evde bulunan 3 kişide gözaltına alındı.

3'Ü TUTUKLANDI, BİR KİŞİ ARANIYOR

Asayiş Şube Müdürlüğünde sorguya alınan şüpheliler Afganistan uyruklu Mohammed B., Hamid U. ve Khan A. suçlarını itiraf ettiler. Poliste işlemleri tamamlanan şüpheliler çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Polis olayla ilgili bir kişinin daha arandığını söyledi.


Görüntü Dökümü:
-------------
-Kurtarılan 4 kişinin görüntüsü

===========================

 (geniş haber)
5- 17 YAŞINDAKİ FURKAN'I  BOĞAZ'DA ARAMA ÇALIŞMALARI 3. GÜNÜNDE 


Haber-Kamera: Hasan YILDIRIM - İSTANBUL
Beşiktaş, Arnavutköy sahilinde Cumartesi günü denize giren ve akıntıya kapılarak gözden kaybolan 17 yaşındaki Furkan Yıldırım'ı arama çalışmaları yeniden başladı. Sahil Güvenlik ekipleri bir bot ve iki dalgıç ile denizde arama çalışmalarını sürdürüyor.
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinliğine katılmak için arkadaşları ile Beşiktaş'a gelen Furkan Yıldırım serinlemek için Arnavutköy Akıntı Burnunda denize girdi. Bir süre denizde arkadaşları ile yüzen Furkan, akıntıya kapılarak gözden kayboldu. Arkadaşlarının haber vermesiyle Furkan Yıldırım'ın ailesi, yakınları ve arkadaşları Arnavutköy sahiline akın etti. Arama çalışmalarının 3. gününde adeta sahilde bekleyen acılı aile, Furkan'ın biran önce bulunmasını bekliyor.
 
BABA MEMDUH YILDIRIM:  BİZ YANDIK. BAŞKA ANALAR BABALAR YANMASIN
Furkan Yıldırım'ın acılı babası Memduh Yıldırım, "İki tane dalgıç ile rama çalışması yapılıyor. 3 gün oldu çocuğum hala bulunmadı. Daha fazla dalgıç olmasını istiyoruz. Ben çocuğumdan umudumu kestim ama cenazesini de alamıyorum.Çocuğum arkadaşları ile 15 Temmuz mitingine gelmişler. Burada denize girdikten sonra mitinge gideceklermiş.Ama nasip olmadı.Buraya korkuluk yapsalar kimse denize girmez. Bugün benim çocuğum gitti.Yarın başkasının çocuğu da girebilir.Biz yandık. Başka analar babalar yanmasın" dedi.
  
ANNE KEZBAN YILDIRIM:  CUMHURBAŞKANIMIZDAN YARDIM BEKLİYORUZ
Ayakta durmakta güçlük çeken anne Kezban Yıldırım "Cumhurbaşkanımızdan yardım ve destek bekliyoruz. Çocuğumuzun bulunması için  daha fazla dalgıç istiyoruz. Üç gündür yavrum yok. Çok perişanız." diye konuştu.
Furkan Yıldırım'ı arama çalışmaları devam ediyor.

Görüntü Dökümü:
----------
-Arnavutköy sahilinde bekleyen acılı aile
-Sahil Güvenlik botundan görüntü
-Dalgıç ekibinin gelmesi
-Dalgıçların kıyafetlerini giyerek denizde arama yapması
-Acılı ailenin arama çalışmaları izlemesi
-Baba Memduh Yıldırım ile röp.
-Anne Kezban Yıldırım işle röp.
-Abi Tuncay Yıldırım'ın konuşması
-Genel ve detaylar
17.07.2017 - 12.04 Haber Kodu : 170717064_


============================

6-  SABİHA GÖKÇEN HAVALİMANI'NI İŞGAL GİRİŞİMİ DAVASI 

Haber: Serpil KIRKESER / İstanbul
15 Temmuz Darbe Girişimi gecesi  Sabiha Gökçen Havalimanı'nı ele geçirmeye çalıştıkları iddiasıyla haklarında dava açılan  28 rütbeli darbeci askerin yargılandığı davada bazı sanıkların dijital materyallerine ilişkin hazırlanan rapor mahkemeye ulaştı. Raporda, sanıklardan İbrahim Donat'ın 15 Temmuz Darbe girişimi gecesi eşine, babasına ve telefonunda 'İlyas' diye kayıtlı kişiye "Sıkıyönetim ilan edildi, evden çıkma" şeklinde mesaj gönderdiği belirtildi. 
Sanıklardan Erkan Taşdemir'in ne şekilde savunma yapacaklarına ilişkin ifadeyi whatsapp grubundan paylaştığı, yine başka bir whatsapp grubunda da 'Darbe Erdoğan'a karşı, hükümete karşı yapılıyor" şeklinde ifadelerin olduğu kaydedildi. 

TUTUKLU SANIKLAR DURUŞMAYA KATILDI
İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri Ceza İnfaz Kurumları'nın karşısında bulunan duruşma salonunda yapılan duruşmaya tutuklu 28 rütbeli asker ve taraf avukatları katıldı. Mahkeme Başkanı Ali Öztürk, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Sabiha Gökçen Havalimanı'nda yaşanan ve  güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerin incelendiğini  ve hazırlanan bilirkişi raporunun mahkemeye ulaştığını açıkladı. 

SANIKLARA AİT OLAN DİJİTAL MATERYALLERİ İNCELENDİ 
Mahkeme Başkanı Öztürk, bazı sanıkların dijital materyallerinin de incelendiği ve rapor hazırlandığı belirtti. Sanıklardan Erkan Taşdemir'in ne şekilde savunma vereceği anlaşılan bir ifadeyi whatsapp'dan paylaştığı kaydedildi.  Söz konusu whatsapp'dan paylaşılan ifadede sanık Taşdemir'in "Kimseden emir almadım. Yaşanan olaylar nedeniyle saat kavramını hatırlamıyorum. Olaya sebep olan üstlerimden şikayetçiyim. Maddi ve manevi tazminat hakkımı saklı tutuyorum"  ifadelerinin kullanıldığı ifade edildi. . 

"SIKIYÖNETİM İLAN EDİLDİ EVDEN ÇIKMA"
Sanıklardan İbrahim Donat'ın ise saat 22.36'da eşine,  22.35'de babasına  ve 23.36'da da  telefonunda 'İlyas' diye kayıtlı kişiye de "Sıkıyönetim ilan edildi. Evden çıkma" şeklinde mesajlar gönderdiği de duruşma salonunda okundu. 

"DARBE CUMHURBAŞKANINA KARŞI YAPILIYOR"
Öte yandan sanıklardan Serkan Bozkurt'un dahil olduğu başka bir whatsapp grubunda da yapılan yazışmaların dökümleri duruşma salonunda okundu. Söz konusu yazışmalarda, "Sıkıyönetim ilan edildi", "Darbe Cumhurbaşkanı'na karşı  yapılıyor", "Erdoğan'a karşı, hükümete  karşı yapılıyor…" şeklinde ifadelerin olduğu kaydedildi.   

"BEN VATAN HAİNİ DEĞİLİM, TAHLİYEMİ TALEP EDİYORUM"
Duruşmaya gelen evrakların okunmasının ardından tutuklu sanıklara söz verildi. Tutuklu sanıklardan Adem Erken hiçbir suçlamayı kabul etmediğini belirterek, "Ben vatan haini değilim. Ben bu vatanın evladıyım. Havalimanına terör  için gönderildim. Adalete güveniyorum. Tahliyemi talep ediyorum" dedi.  Diğer sanıklar da terör örgütü FETÖ / PDY örgütü üyesi olmadıklarını, suçsuz olduklarını,  kendilerini "vatan haini" olarak yargılatan herkesten şikayetçi olduklarını belirterek tahliyelerini istedi. Duruşmaya ara verildi, aranın ardından avukatlar konuşacak. 

İDDİANAMEDEN
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Maltepe Nurettin Baransel Kışlaşı 2. Zırhlı Tugayı'nda görevli bir yüzbaşı, 7 subay ve 20 uzman çavuş ile 34 er hakkında 15 Temmuz gecesi devlet büyüklerinin kullanma ihtimaline karşı Sabiha Gökçen Havalimanı'nı  işgale gittikleri belirtiliyor.  İddianamede, 28 rütbeli darbeci askerlerin "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs", "Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlarından  3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.  Ayrıca bazı sanıkların  "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan bazı sanıkların ise "Üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçlarından da 5'er yıldan 10'ar yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor. 

ERLERİN DOSYASI 14 NİSAN'DA AYRILMIŞTI
Öte yandan 14 Nisan'da görülen duruşmada mahkeme 34 tutuksuz erin dosyasını bu davadan ayrılmasına karar vermişti.  34 erin dosyası ayrı bir esas numarasına kaydedilerek, duruşma günü verilmişti. 

Görüntü Dökümü:
--------------
-Silivri Cezaevi'nden görüntü
-Duruşma salonundan görüntü
-Genel ve detaylar
17.07.2017 - 12.21 Haber Kodu : 170717070_
==============================
7- "ISLAK İMZADA KUMPAS DAVASI"NDA 2 TAHLİYE 

Haber: Ümit TÜRK İstanbul /  
Ergenekon Davası'na delil kabul edilen "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesinde Dursun Çiçek'in ıslak imzası bulunduğu iddia edilerek kumpas kurulduğu gerekçesiyle aralarında adli tıp uzmanlarının bulunduğu davada 2 tutuklu sanık tahliye edildi. 
İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, aralarında eski Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce'nin bulunduğu 3'ü tutuklu 18 sanık hazır bulundu. Şikayetçi Dursun Çiçek ile kızı ve avukatı olan İrem Çiçek duruşmaya katıldı. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer de duruşmada hazır bulundu. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Eyüp Kandemir, Gürol Berber, Mehmet Akın ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı. Tutuklu sanıklar ve avukatları tahliyelere ilişkin talepte bulundu.

2 SANIK TAHLİYE EDİLDİ
Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Gürol Berber ve Mehmet Akın'ın savunmalarının alınmış olması, tutuklu kaldıkları süre, mevcut delil durumu dikkate alınarak, adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verildi.
Dosyanın tek tutuklu kalan sanığı Eyüp Kandemir'in ise dosyadaki mevcut delil durumu, soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki bir kısım sanık savunmaları, tanık beyanları, dosya içerisindeki arama tutanakları ve tutanak içerikleri, eşine ait kullandığını kabul ettiği telefonlardan "Bylock" görüşmeleri yaptığına dair tespitler dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına hükmedildi. 

18'ER YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENİYOR
Ergenekon davası ve bu davanın sanığı müştekilere atfedilen eylemlerin sıralandığı iddianamede, "İrtica İle Mücadele Eylem Planı" isimli belge üzerinde, müşteki Dursun Çiçek tarafından atıldığı iddia edilen imzayla ilgili rapor düzenleyen Adli Tıp Kurumu, Polis ve Jandarma kriminal laboratuvarlarında görevli 18 sanığın eylemleri sıralanıyor.
Aralarında emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu ile eski Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce'nin bulunduğu 18 sanığın "Terör örgütü üyeliği" ve "Gerçeğe aykırı bilirkişilik veya tercümanlık yapma" suçlarından 8,5'er yıldan 18'er yıla kadar hapisleri talep ediliyor.

==============================

8- HADIMKÖY ASKERİ CEZAEVİ'NİN İŞGAL GİRİŞİMİ DAVASINDA 2 TAHLİYE 
 
Haber: Ümit TÜRK İstanbul /  
15 Temmuz darbe girişiminde Hadımköy Kışlası'nda bulunan askeri cezaevini ele geçirip darbe karşıtı askerleri buraya kapatmayı amaçladığı belirtilen 12'si tutuklu 62 darbeci askerlerin yargılandığı davada bir astsubay ile bir uzman çavuş tahliye edildi. 
İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen hafta 5 gün süren duruşmalarda bir kısım sanıklar savunmalarını tamamladı. Daha sonra sanık ve avukatları tahliye talebinde bulundu. Olay tarihinde darbeciler tarafından derdest edilerek Hadımköy Askeri Cezaevi'ne götürülen Korgeneral Tahir Bekiroğlu da avukatı aracılığıyla duruşmaya katılma talebinde bulundu. 

2 KİŞİ TAHLİYE DİLDİ
Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, astsubay Soner Polat ile Uzman çavuş Ahmet Çakır'ın dinlenen sanık beyanları ile dosyada bulunan delilleri karartma olasılıklarının düşük olması gerekçesiyle adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verildi. Mahkeme, Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun müdahillik talebini kabul ederek duruşmayı Aralık ayına erteledi. 
 
İSTENEN CEZALAR...
İddianamede 12'si tutuklu 62 asker hakkında "Darbeye teşebbüs" suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun alıkonulması eylemine katılan şüpheliler için ayrıca "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan ise 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edildi.  
 
=======================

9-  JANDARMADAN BONZAİ OPERASYONU

* Motosikletli kuryelerle uyuşturucuyu dağıtıyorlardı, hedefleri de gençlerdi.

Haber: İhsan YALÇIN - Kamera: İstanbul
İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, geçtiğimiz günlerde uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyon gerçekleştirdi. Kağıthane ve Fatih'te 4 ayrı adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Operasyonda K.N., U.N., M.K., B.G., Y.H. ile 5 ayrı suçtan aranan cezaevi firarisi B.G.gözaltına alındı. Yapılan aramalarda yaklaşık 3 kilogram bonzai, 1727 gram paket toz ve kubar esrar, 1568 uyuşturucu hap, 4 gram eroin ile 2 gran afyon sakızı ele geçirildi. 

MOTOKURYELERLE DAĞITIM
Özellikle Kağıthane, Şişli, Taksim, Eminönü, Balat ve Unkapanı'ndaki gençleri hedef alan uyuşturucu satıcılarının, uyuşturucuyu  motosikletli kuryelerle dağıttığı tespit edildi.  Jandarmadaki sorguları tamamlanan 6 şüpheli çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Görüntü Dökümü:
--------------------------
(JANDARMA KAMERASI)
///////////////////////////////////
-Ele geçirilen uyuşturucu maddeler
-Baskın yapılan evde gözaltına alınan şüpheliler
-Şüphelilerin adliyeye sevki

17.07.2017 - 09.31 Haber Kodu : 170717036_

=========================

10- ANNESİNİ ÖLDÜREN KADINA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTENDİ

Hayati KILIÇ - İstanbul  
İstanbul Zekeriyaköy'de annesi Belgin Hızal'ı boğarak öldüren 32 yaşındaki Aslı Sönmezler ile ilgili geçtiğimiz celse duruşma savcısı mütalaasında "haksız tahrik altında  üst soyunu nitelikli öldürme suçundan 18 yıldan 24 yıla kadar hapis cezası istemişti. Duruşma savcısının değişmesi üzerine yeni gelen duruşma savcısı mütalaa verdi. Savcı mütalaasında "Haksız tahrik" ugulanmasını istemedi. Savcı mütalaasında "üst soyunu kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.
İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Aslı Sönmezler getirildi. Duruşmada müştekileri Mustafa Süha Hızal ve Elvide Hızal'ı ise avukatları temsil etti.


SAVCI DEĞİŞTİ CEZA ARTTI
Duruşma savcısının değişmesi üzerine yeni gelen savcı mütalaa verdi. Mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, bir önceki esas hakkındaki mütalaanın oluşa ilişkin kısmını aynen tekrar ettiğini belirterek haksız tahrik indiriminin uygulanmamasını istedi. Savcı mütalaasında "üst soyunu kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.
Duruşma sonunda, sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, mütalaaya karşı beyanlarını sunmak için tarafların avukatlarına süre vererek duruşmayı erteledi.

Görüntü Dökümü:
---------
-olayla ilgili arşiv görüntü
17.07.2017 - 12.20 Haber Kodu : 170717069_
======================

11- SİLİVRİ'DE LAVANTA HASAT ŞENLİĞİ YAPILDI: GÖZÜ DÖNMÜŞ ARSA RANTÇILARINA 'DUR' DİYECEĞİZ
 

İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL, ()-
Silivri'de düzenlenen 2'nci Lavanta Hasat Şenliği'nde konuşan Belediye Başkanı Özcan Işıklar, tarımsal alanların üzerine bina kurulmasına karşı olduklarını vurgularken, "Üzerimize akıp gelen İstanbul'un gözü dönmüş arsa rantçılarına 'Dur' diyeceğiz" diye konuştu.

Silivri'de dün akşam düzenlenen Lavanta Hasat Şenliği'nde birbirinden renkli görüntüler ortaya çıktı. Kent ve kent çevresi tarımda yerel yönetimlere model olan Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi'ndeki 250 dönüm alandan sembolik olarak 5 dönümde ekilen, 1 dönümünden yaklaşık 200 kilo hasadı yapılan ve ortalama 12 kilo yağ alınan lavanta bitkisinin hasat programına akademisyenler, ilçe protokolü ve üreticiler katıldı. Belediye Başkanı Özcan Işıklar, "Tarım Yoksa Gelecek Yokö sloganıyla yola çıktıklarını, ilçe sakinlerini tarımsal üretime teşvik etmeyi, geleneksel tarımın yanı sıra alternatif bitkilerle bölge çiftçisinin katma değeri yüksek ürün yetiştirmesini amaçladıklarını anlattı. Başkan Işıklar, "Bu kadar büyük, verimli topraklara, bu kadar büyük zenginliğe sahip bir ülkede tarımdaki zenginleşmeden başka kurtuluş olmadığını görmemiz gerekiyor" dedi. Silivri Belediye Başkanı Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu topraklar, üzerine bina yapılarak feda edilemez. Değerleri birkaç kişinin cebine koyduğu ranttan çok daha fazladır. Gıdadan, tarımdan, üretimden kopmuş bir millet her türlü hastalığa belaya açık hale gelir. Günümüzde, 'Büyüyünce çiftçi olacağım' diyen bir çocuk kaldı mı? Oysa çiftçilik dünyanın en zengin, ve eski mesleğidir. Binlerce insanımıza aromatik bitkileri nasıl üreteceğini kurslarını veriyoruz. Bundan sonra bu kurslardan edinilen bilgi ile bu toprakları katma değeri yüksek hale getireceğiz. Dünyanın geleceğinin en önemli tarım sanayiini İstanbul'un yanı başına, Trakya'ya kuruyoruz. Üzerimize akıp gelen İstanbul'un gözü dönmüş arsa rantçılarına dur diyeceğiz."

Lavanta hasadı yapılan alana lavanta suları püskürtüldü.  Lavanta yağ damıtılması, lavanta sabunları, nikah şekerleri, takı tasarımlarının yapıldığı şenlikte, konuklara melisalı limonata, lavanta çayı, köy ekmeği ve köy peyniri ikram edildi.


Görüntü Dökümü:
-------
-Lavanta ekili alanın havadan görünümü
-Belediye Başkanı'nın konuşması
-Lavanta hasat şenliğinden görüntüler

17.07.2017 - 12.07 Haber Kodu : 170717065

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.