DHA İSTANBUL BÜLTENİ  - 5

1- ENKAZDAN YARALI ÇIKARILAN HAVVA'NIN ANNESİ YAŞADIKLARINI ANLATTI

- Nazan Tekgöz,

"Olaydan önce zaten birkaç sefer hissetmiştim ben ama deprem olduğunu zannettim" 

"Deprem olduğunu düşündük. Sonra ben baktım bir delik var orada. Süpürgelik, taş vardı onları aldım dışarıya attım. İmdat diye bağırdım. Oradan biri geldi sağ olsun. Bize yardım etti, kurtardılar"

Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ -  Gamze ŞİMŞEK- İstanbul  
Kartal'da çöken binanın enkazından 6 saat sonra kurtarılan Nazan Tekgöz, tedavi olduğu hastanede olay anında ve enkaz altında yaşadıklarını anlattı.
Kartal Cevizli Mahallesi'nde çöken Yeşilyurt apartmanında enkaz altında kalan Azra Havva Tekgöz (6)'ün annesi Nazan Tekgöz (37), beşinci katta oturduğu binanın çökme anında yaşadıklarını anlattı. 

DEPREM OLDUĞUNU ZANNETTİM"
Nazan Tekgöz, "Olaydan önce zaten birkaç sefer hissetmiştim ben ama deprem olduğunu zannettim. Olay anı da zaten çok hızlı oldu bir saniye içinde ev çöktü. Benim evde eşimin halası vardı, bir de kızım vardı öbür odada. Birden bir ses geldi, biz ayağa kalktık. Eşimin halası ile birlikte birbirimize sarıldık ve düştük. O anda zaten biz ölürüz diye tahmin ettik. Biz her yer yıkıldı zannettik. Deprem olduğunu düşündük. Sonra ben baktım bir delik var orada. Süpürgelik, taş vardı onları aldım dışarıya attım. İmdat diye bağırdım. Oradan biri geldi sağ olsun. Bize yardım etti, kurtardılar" dedi.
 
"SANKİ MEZARA GİRMİŞ GİBİYDİK" 
"Kızım içerideydi onu söyledim" diyen Tekgöz, "Kurtarın diye yalvardım. Biz beşinci kattaydık. Çok korktuk. Ölümdü resmen bizim için. Sanki mezara girmiş gibiydik. Biz halamla birlikte dedik artık bizi kimse kurtaramaz. Şahadetimizi getirelim dedik. Getirdik de zaten. Biz deprem olduğu için herkes kendi derdine düşer diye düşündük. Ben baktım çünkü diğer çocuklarım dışarıdaydı, öbür binalar da mı yıkıldı dedim, kimse cevap vermedi. Sonra baktım karşıdan delikten gördüm binalar yıkılmamış. Sonra bizi kurtarmaya gelen abi sağ olsun, 'yok sadece sizin eviniz yıkıldı' dedi. Diğer çocuklarım okuldaydı. Eşim bağırıyordu dışarıdan. Yeğenlerim bağırıyordu. 'Biz buradayız korkmayın' diye. Onların çığlıklarını duyuyordum. Komşularım, benim kulağım yerdeydi bağırıyorlardı imdat diye. Onları duydum. Hepsini duyuyordum yani bütün sesleri. Dışarının çok kalabalık olduğunu görüyordum. Kızım öbür odadaydı. Ben oturma odasında zannediyordum mutfaktan çıkmış. Bilmiyorum tabi nasıl oldu o anda. O da benim gibi bacağında sorunu var. İnşallah onu da atlatır yakın zamanda" diye konuştu.

AKLIMIZIN UCUNDAN GEÇMEDİ
Yaşanan olaydan önce evde duydukları sesler üzerine deprem olduğunu düşünen Nazan Tekgöz, "Pazartesi gecesi saat 3'tü. Biz uyumamıştık. Tam yatağa girdim. Çok güçlü bir şekilde 'güm' sesi geldi. Gardolabım sallandı. Eşimi kaldırdım. Dedim deprem oldu. Avizelere baktı, yok yanlış anlamışsındır dedi. İnternete baktık, televizyona baktık. Deprem yoktu. Bir gün ertesinde tekrar oldu. Tık sesi geldi, çok güçlü değildi. Hissettim ama depremdir, artçılarıdır ve ya bir yerde patlama oluyor da bize mi yansıyor öyle şeyler düşündük.  Kesinlikle aklımızın ucundan geçmedi binanın çökeceği falan" dedi.

Görüntü Dökümü
----------
-Hastanede yatan Nazan Tekgöz
-Nazan Tekgöz ile röp
-Tekgöz ve kızının enkazdan çıkarılması
-Tekgöz'ün enkazdan çıkarıldıktan sonra Havva'yı sorması
-Havva'nın enkazdan çıkarılma görüntüleri

11.02.2019 - 15.59 Haber Kodu : 190211155
============================

2- TAYYİP MAHMUT'UN BABASI: OĞLUM İYİLEŞECEK, HALI SAHALARDA TOP OYNAYACAĞIZ

*Tayyip Mahmut Alemdar'ın babası Nedim Alemdar

*(Hastane) "Hocalarla konuşuyoruz, abim, annem ve tayyip'in burada kalması gerekiyormuş"

Haber-Kamera: Cengiz ÇOBAN/İSTANBUL,()
Kartal'da çöken 8 katlı binadan kurtarılan 9 yaşındaki Tayyip Mahmut Alemdar'ın babası Nedim Alemdar, oğlu Tayyip'in sağlık durumu hakkında açıklama yaptı. Alemdar, "Durumu iyiye doğru gidiyor, tüm Türkiye'de tüm insanlardan dua bekliyoruz. İyileşecek. Oğlumla halı sahada top oynayacağız" diye konuştu.

ABİM, ANNEM VE TAYYİP'İN BURADA KALMASI GEREKİYORMUŞ
Kartal'da çöken binadan kurtarılan 9 yaşındaki Tayyip Mahmut Alemdar'ın Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavisi devam ediyor. Baba Nedim Alemdar oğlunun sağlık durumu hakkında basın mensuplarına açıklama yaptı. Alemdar, "Cenab-ı Allah inşallah bize bağışlar yavrumuzu. Cumhurbaşkanımız ziyaretimize geldi. 9 cenazemiz vardı. Onları defnettik. 5 kişinin hastanede tedavisi devam ediyor. İnşallah böyle afetler bir daha yaşanmaz. Amcam, yeğenim, abim, annem ve Tayyip Alemdar var. 2 tanesini bugün taburcu edebiliriz. Hocalarla konuşuyoruz, abim, annem ve Tayyip'in burada kalması gerekiyormuş. Hilal Tuana abimin kızı onda sıkıntı yok. Hastanedeki yaralıları da eve alırsak dünya bizim olacak inşallah" dedi.

"OĞLUMLA GÜZEL GÜNLER GÖREŞECEĞİZ"
Nedim Alemdar oğlu ile ilgli olarak "Tayyip Mahmut Trabzon hayranı. Cumhurbaşkanımız geldi ziyaret etti. Moral oldu. Tayyip Alemdar'a forması ve futbol topu getirdi. İnşallah iyileşecek halı sahalarda  top  oynayacağız. Tatillere gideceğiz. Güzel günler göreceğiz." dedi.

Yıkılan bina ile ilgili konuşan Alemdar, "25 yıldır biz orda oturuyoruz. Biz bu binada 99 depremini yaşadık. Depremden sonra kolonlarda bir çalışma yapıldı ama ne derece yapıldı bilmiyoruz. Yorgun eski binalar... 8-9 bina yıkacaklar. Binalarda yıkılma ile ilgili bir emare görmedik. Ekiplerin çalışması sonucu göreceğiz"

Görüntü dökümü
--------------------
-Baba Nedim Alemdar ile röp
-Hastaneden görüntü
-Genel ve detay görüntüler

11.02.2019 - 17.34 Haber Kodu : 190211197
=============================

3 - KARTAL'DA YUNUS APARTMANINDAKİ YIKIMDA SON DURUM HAVADAN GÖRÜNTÜLENDİ

- Binanın çatısının büyük bölümü çöktü

Haber-Kamera: Çağrı ÇALIŞKAN - Gökhan ÇELİK - Harun UYANIK - Yılmaz BEZGİN /İSTANBUL,()
Kartal'da çöken binanın yanında bulunan Yunus Apartmanı'nın yıkımı devam ediyor. Binanın çatısından büyük bir bölüm çökerken yıkımdaki son durum havadan görüntülendi.
Yeşilyurt Apartmanın çökmesinin ardından hemen yanındaki 10 katlı  Yunus Apartmanı boşaltılmıştı. İş makineleriyle binanın üst katlarından itibaren yıkımına dün akşam 18.45'te başlandı. Bir süre binanın dış cephesindeki balkonlar yıkıldı, ardından yıkıma ara verildi. Yıkım sabah 09.00'da tekrar başladı. Yıkım sırasında itfaiye yoğun toz nedeniyle su sıkıyor. Mahalleye yayılan toz bulutu nedeniyle yıkıma zaman zaman ara veriliyor. Yıkımda çatının büyük bölümü çökünce mahalleyi yine toz bulutu kapladı. Binadaki son durum havadan görüntülendi.

Görüntü Dökümü:
-----------
-Havadan görüntüler son durum (saat 15.30)
-Binanın yıkımı
-Yıkımdan genel ve detay görüntüler
-Yıkımı izleyen mahalleli
-Yıkımı cep telefonu ile kaydedenler
-Kepçenin moloz yığınlarını temizlemesi
 
11.02.2019 - 16.02 Haber Kodu : 190211157
============================

4- ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE DOĞRUDAN SEBZE SATIŞI BAŞLADI

İSTANBUL, () 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 50 ayrı noktada 'Üreticiden Tüketiciye Doğrudan Sebze' satışları başladı.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın, enflasyonla mücadele için belediyelerin sebze meyve satışına başlayacağını belirtmesi üzerine harekete geçen İBB, 50 ayrı noktada 'Üreticiden Tüketiciye Doğrudan Sebze' satışına başladı. İBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ve Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner'in katılımıyla ilk satış Bayrampaşa'da gerçekleşti.

"STOKLAMAYA KARŞI SATIŞA SINIRLAMA GETİRDİK"
Vatandaşlara satışı da önce kendisi yapan İBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, başlatılan projeyle ilgili şunları söyledi:
"İstanbul'da 34 ilçede 50 noktada bu hizmeti sürdüreceğiz. Vatandaşlarımızın teveccühüne karşı tüm önlemleri almış durumdayız. Tanzim satış uygulamamız sabah saat 10.00 ile akşam 19.00 arasında yapılacak. Vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlayacak uygulamayı ilk başta 7 sebze ile başlatacağız. Satışlarımıza toptan alınıp stoklama yapılmaması için 3 kiloluk sınırlama getirdik. Bu çalışmanın devamlılığı vatandaşlarımızın talebine bağlı olarak sürecek. Bu malları Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden toplanacak. Tarım ve Orman Bakanlığımız ile sürekli temas halinde olacağız. Bu noktada Tarım Kredi Kooperatifleriyle birlikte bu malları temin ediyoruz. Bu malların tonları da talebe göre değişecek. Satış noktalarında ürünler bitmeye yaklaştığında depomuzdan temin edeceğiz. Lojistik tedbirlerimiz her daim olacak."

"TANZİM SATIŞLARDA FİYATLAR YARI YARIYA"
Pazardaki fiyatlarda tanzim satışlardaki fiyatların arasında büyük bir fark olduğunu belirten Ercan Köylübayır, "Pazarda patlıcanın kilosu 19-20 liraya ulaşmıştı. En son 10 liraya düştü. Bu da rekabetin bir sonucuydu ancak yine de çok pahalı. Tanzim satışlarda fiyatlar yarı yarıya. O yüzden buraya geldik. Önceden pazarlarda 50-100 liraya alışveriş yapabilirken şimdi 150-200 lirayı buluyor harcamalar. Tanzim satışların faydasını göreceğiz inşallahö diye konuştu.
Bir vatandaş ise pazardaki fiyatlardan daha uyguna geleceğini düşündüğü tanzim satışların vatandaşın cebini daha çok düşündüğünü söyledi.

SEBZE SATIŞ MEYDANLARI:
Kağıthane Meydanı, Mecidiyeköy Meydanı, Avcılar Meydanı, Kadıköy Meydanı, Bakırköy Meydanı, Aksaray Meydanı, Taksim Meydanı, Eminönü Meydanı, Kasımpaşa Kızılay Meydanı, Beylikdüzü Meydanı, Bayrampaşa Meydanı, Bağcılar Meydanı, Güngören Meydanı, Sultanbeyli Meydanı, Sultangazi Meydanı, Gaziosmanpaşa Meydanı, Sarıyer Meydanı, Beşiktaş Meydanı, Üsküdar Meydanı, Şirinevler Meydanı, Kartal Meydanı, Pendik Meydanı, Tuzla Meydanı, Sancaktepe Meydanı, Ümraniye Meydanı, Esenler Meydanı, Esenyurt Meydanı, Çekmeköy Meydanı, Küçükçekmece Meydanı, Zeytinburnu Meydanı, Bahçeşehir 1.Kısım, Başakşehir 2. Etap Metro Çıkışı, Büyükçekmece, Eyüpsultan Meydan, Ataşehir Örnek Mahallesi, Beykoz Kavacık Meydan, Üsküdar Kirazlıtepe, Fatih Karagümrük Meydan, Bostancı Lunapark, Pendik Sahil Meydan, Halkalı Meydan, Ümraniye Meydan AVM Otopark, Ataşehir Meydan, İSTİNYE İSPARK, Zeytinburnu AVM, Alibeyköy Silahtar, Haliç, Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi, Esenler 100.Yıl Mahallesi.
Arnavutköy, Adalar, Şile, Silivri, Çatalca ilçelerinde üreticilik yapıldığından dolayı buralarda satış olmayacak.

Görüntü dökümü:
-------------------
-Tezgahın görüntüsü
-Aydıner'in görüntüsü
-Baraçlı'nın konuşması
-Sebzelerden detaylar
-Vatanaşların ürünlerden almaları

11.02.2019 - 17.07 Haber Kodu : 190211179
=====================================

5- İSTANBUL'DA BAHAR HAVASI; TAKSİM DOLDU TAŞTI

Haber: Doğanay YAVUZ/İSTANBUL, ()
İstanbul'da bugün bahar havasının yaşanmasıyla İstanbullular kendilerini sokağa attı. İstanbul'un en işlek caddesi İstiklal Caddesi doldu taştı.
İstanbul'da gün boyu kendini gösteren bahar havasını gören İstanbullular, kendilerini dışarı attı. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi, güneşin yüzünü göstermesiyle hınca hınç doldu. Sabah saatlerindeki soğuk hava nedeniyle montlarıyla dışarı çıkanlar, güneşin havayı ısıtmasıyla montlarını ellerinde taşımak zorunda kaldı. Turistlerin de akın ettiği İstiklal Caddesi üstündeki sokak müzisyenlerine vatandaşlar ilgi gösterdi.

Görüntü Dökümü:
--------------------
-İstiklal Caddesi'nde kalabalık insan görüntüleri
-Sokak müzisyenlerine ilgi gösteren vatandaşlar

11.02.2019 - 17.03 Haber Kodu : 190211178
===============================

6- TEM OTOYOLU'NDA KAZA; HAFİF TİCARİ ARAÇ TAKLA ATTI

Çağatay KENARLI, İstanbul
Sultangazi'de iddiaya göre hafriyat kamyonunun sıkıştırdığı otomobil, hafif ticari araca çaptı. Takla atan hafif ticari araçta bulunan 1 kişi yaralandı. 
Kaza, Karayolları Mahallesi'nde bulunan TEM Otoyolu Metris istikametinde saat 16.00 sıralarında meydana geldi. İddiaya göre, plakası alınamayan bir hafriyat kamyonu, 34 BL 7056 plakalı otomobili sıkıştırdı. Otomobilin ismini vermek istemeyen kadın sürücüsü, direksiyon hakimiyetini kaybederek yan şeridinde ilerleyen Turgay Kaya'nın kullandığı 34 GJ 6966 plakalı hafif ticari araca çarptı. Sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesiyle hafif ticari araç, takla atmaya başladı. Hafif ticari araç, takla attıktan sonra yol kenarında bulunan yeşillik alanda durdu. Otomobil sürücüsü kadın ise, aracını yol kenarında bulunan bariyerlere sürtünerek durdurabildi. Hafif ticari aracın sürücüsü Kaya'nın araçta bulunan kızı Sibel Kaya yaşanan kaza sonucu hafif bir şekilde yaralandı. 
Kazayı göre vatandaşlar, durumu polis ve itfaiye ekiplerine bildirdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, Sibel Kaya'yı hastaneye sevk etti. Olay yerine gelen çekiciler yardımıyla kazaya karışan araçlar kaldırıldı. 

Görüntü Dökümü
---------
-Takla atan hafif ticari aracın görüntüsü
-Bariyerlere sürterek duran otomobil 
-Polis ekiplerinden görüntü
-Turgay Kaya ile röportaj
-Genel ve detaylar

11.02.2019 - 17.30 Haber Kodu : 190211192

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.