DHA YURT BÜLTENİ -15
 

======================

HALCİ VE ÜRETİCİLER, 'ÜRETİM MALİYETİ VE VERGİLER DÜŞÜRÜLSÜN SEBZE UCUZLAR' DEDİ

FİNİKE Toptancı Hal Derneği Başkanı İsmail Karataş, tanzim satış yerleriyle rekabet yaratmak yerine ürün maliyeti ve vergilerin düşürülmesi gerektiğini ve bu sayede sebze meyvenin ucuzlayacağını savundu. Üreticiler de üretim maliyetlerinin yüksekliğinden ve sürekli üreticilerin haksız görülmesinden dert yandı. 
Finike Toptancı Hal Derneği Başkanı İsmail Karataş, sebze ve meyve fiyatlarını düşürmek amacıyla kurulan tanzim satış yerleriyle ilgili açıklama yaptı. Karataş, "Tanzim satış yerleriyle ilgili devletin ne düşündüğünü zaman gösterecek. Daha yeni uygulanan bir çalışma. Bu üreticiyle ve tüketiciye nasıl yansır bunu zaman gösterecek. Bilmiyoruz ama şu bir gerçek. Üreticinin ürettiği ürünün maliyeti çok yüksek. Üretici para kazanamıyor. Üretici mağdur durumdadır. Çünkü sert geçen bir kış var. Rekolte düşük. Havanın soğuk ve yağmurlu gitmesinden, 45 gün gibi bir zaman sebzelerin güneş görmemesinden dolayı ürünlerimiz zayi oldu. Bu içinde bulunduğumuz sera yeni ve modern, devletimizin teşvik vereceğiz dediği seralardan bir tanesi ama hava muhalefetinden dolayı rekolte düşük" dedi. 

'ELEKTRİKTE ÜRETİCİ OLARAK TANZİM SATIŞ İSTİYORUZ'

Tüketiciye ucuz sebze yedirilmek isteniyorsa öncelikle ürün maliyetinin düşürülmesi gerektiğini belirten Karataş, "Devletimiz ucuz sebze yedirmek istiyorsa öncelikle ürettiği ürünlerin giderlerini düşürmesi gerekiyor. Elektrik mesela düşürülmesi gerekiyor. Elektrikte bir üretici olarak tanzim satış istiyoruz. Seralara ucuz maliyetle elektrik verilmesini istiyoruz. Gübrelere geçen yıldan bu yana yüzde 100'e varan zamlar var. Gübrenin, fidenin, plastik seranın, damlamanın, damlama gübrelerinin ucuzlamasını, tanzim satış olacaksa bunlarda da olmasını, olmuyorsa sıkı bir denetimle bunların düşürülmesini bekliyoruz. Tanzim satışlarda marketçisiyle, pazarcısıyla, manavcısıyla, devlete vergi veren, ailesinin nafakasını buradan sağlayan kişilerle rekabet edecekse o zaman devlet vatandaşıyla çelişki içine düşüyor" diye konuştu. 

'ÜRETİCİ MAĞDUR OLURSA ÜRETEMEZ'

'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' sözünü hatırlatan Karataş, "Üretici mağdur olursa üretemez, bundan para kazanamazsa neticede bu devlete vergisini, katma değerini, belediyeye rüsum veren, devlete stopaj ödeyen esnaf arkadaşlar devlete bunları veremez. Devletin vatandaşıyla rekabet etmemesi lazım. Bunu nasıl çözebiliriz dersek, bütün seralarda ve bahçelerde üretilen sebze ve meyveler hallere girerse, hallerde faturayla beraber bildirimi esas kılınan bir sisteme geçilirse devletin kontrolü daha iyi olur. Bizim web sayfalarımızda toptancı halindeki sebze ve meyvelerin fiyatları vardır. Bugün 11 Şubat itibariyle hallerde domates fiyatı 2.5 lira. Çarliston biber 5 lira, sivri biber 7 lira 70 kuruş, patlıcan 5 lira, kabak 3 lira 70 kuruş, salatalık 4 lira 20 kuruş" dedi.

'ÜRÜNLER BÜYÜK MERKEZLERE IŞINLANARAK GİTMİYOR'

Üreticin ürettiği ürünleri onların adına sattıklarını söyleyen Karataş, bunun karşılığında hizmet bedeli komisyonu aldıklarını kaydetti. Karataş, şöyle devam etti:
"5957 sayılı kanuna göre, devletin bize verdiği yetkiye göre biz iş yapıyoruz. Üreticilerin hallere getirdiği ürünlerin borsa vazifesini yapan yerleriz. Devletten bizim istediğimiz şudur. Ticaret Bakanlığı bildirime bakar. Maliye Bakanlığı da faturaya bakar. Faturayla beraber bildirimin esas kılındığı hal programı kurulursa üreticinin ürettiği ürün halde kaça satılır takip edebilir. Art niyetli arkadaşların fiyatı farklı, faturası farklı gibi girdiyi sistemin kabul etmemesi lazım. Otokontrol olursa bu iş daha sağlıklı yürür. Biz büyükşehir belediyesinin kiracısıyız hal esnafı olarak. Belediyenin elemanı sayılırız. Ürünler buradan büyük merkezlere ışınlanarak gitmiyor. Bunların bir nakliye masrafı var. Mazotun litresi 6 lira. Ürün burada ambalajlanacak. Ambalajlara konmadan ürün kendiliğinden gitmez. Bunlar bir maliyettir. Oradaki esnaf bunun üzerinden fatura kesiyor, vergi veriyor. Bu da esnafa bir maliyettir. Devletimiz şunu yapabilir. Vergileri tamamen kaldırabilir. Belediyeler rüsumu kaldırır. Stopaj kalkar. Fiyatlar düşer."

'KIŞ AĞIR GEÇTİ, ÜRÜNLER BOZULDU'

Üretici komisyoncular da devletin tanzim satış mağazaları açmak yerine ürün maliyetini düşürerek tüketicinin sebzeyi daha ucuz yiyeceğini, üreticinin de emeğinin karşılığını alabileceğini savundu. Üretici Süreyya Dalgıç ve Emine Baş, "Devletimizden beklentimiz ucuz mazot, gübre fiyatlarının ucuzlaması, vergilerin kalkması. 1 dönüm seranın 10 bin TL masrafı var. Kış ağır geçti. Ürünler bozuldu. İlaçlar çok pahalı" dedi.  

'HEP ÜRETİCİ HAKSIZ'

Üretici İsa Çiftçi de "Bir üretici olarak bir gübrenin fiyatını, elektriğe gelen zammı, 1.5 dönüm bir seranın dikimi, bakımı yaptığım masraf 10 bin lira. 2- 3 kişi sabit çalışıyor. Hep üretici haksız. Tüketicinin de haklı olduğu yerler var. Devletin bunun önüne geçmesi lazım. Maliyetlerin ne kadar yüksek olduğunu devletimizin bilmesi lazım. O zaman önce maliyeti gözden geçirsinler. Aşılı olarak yaptığımız fidenin tanesi 3.5 lira, ipini, gübresini hesaplarsanız şu andaki fiyatlar bile ancak kafa kafaya kurtarıyor" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
--------------
- RÖP 1: İsmail Karataş
- RÖP 2: Süreyya Dalgıç
- RÖP 3: Emine Baş
- Seradan görüntüler
- RÖP 4: İsa Çiftçi

Suat SÖĞÜT/FİNİKE (Antalya), () - 

========================

'Soğan fiyatı düştü, patateste yüksek'

NİĞDE Manavcılar ve Pazarcılar Odası Başkanı ve Niğde Halciler Dernek Başkanı Tahir Yavuz, Niğde Belediyesi Yaş sebze ve Meyve Halinde soğanın kilosunun 3 lira, patatesin kilosunun ise 2 lira 50 kuruş ila 3 lira arasında satıldığını söyledi.

Soğanın fiyatının gerilediğini anlatan Yavuz, “Soğan ve patates 9 ‘uncu ve 10’nuncu ay itibariyle söküme başlar. Daha sonra söküm tarihi 4’üncü ay olduğu için depolanır. Bu senede gelen hastalıklardan dolayı soğanda ve patateste bir fiyat artışı oldu. Şuanda soğan Niğde Sebze Halinde 3 lira, patates 2 lira 50 kuruş-3 lira arasında. Bir de kalite sınıfı var. Kırmızı toprak dediğimiz Sivas ürünü patates var. Depolarda 2 lire 30 kuruş -2 lira 70 kuruş civarında halde bu patates 3 lira. Boz toprak dediğimiz patates 2 lira ile 2 lira 50 kuruş arasında. Soğanda fiyat iyice geriledi. 3 liraya kadar düştü. Soğanın gerilemesinin sebebi artık yeni söküme yaklaşıldı. Birde devletin soğanda vergiyi indirmesi ithalatta vergiyi kaldırması buna ayrı bir etken yarattıö dedi.

Patatesin halde 2 lira 50 kuruş ila 3 lira arasında satıldığını belirten Yavuz şöyle konuştu:

“Patatesin yüksek olmasının sebebi şöyle bir şey var. Devletin buna farklı bir açıdan bakması lazım. Eskiden patates 30 kuruşa mal edilirken şunda 3 kat paraya mal oluyor. 70 kuruşa, 75 kuruşa kadar çıktı maliyeti. Devlet bunda mazotta indirime gitmesi lazım. Zirai ilaçta indirime gitmesi lazım. Geçen seneye göre bu sene patates ekime daha az olacak. Çünkü vatandaşta alım gücü yok. Zirai ilaç çok pahalı. Mazot yüksek. Elektrik parasını ödeyemeyenler oldu. Sulamada sıkıntı çekecek çiftçiler var. Toprak yoruldu eski verimi vermiyor. Dönümünde 10 ton veren yer artık 5 ton yer veriyor.ö 

Görüntü Dökümü
------------------------
-Soğanlardan görüntü
-Patatesten görüntü
-Niğde Halciler Dernek Başkanı Tahir Yavuz açıklaması
-Halden detay görüntüler

Süre:03'46"    Boyut: 244 MB

Haber-Kamera: Ali KADI/NİĞDE,()

======================

Mersin'deki okullarda 6 bin paket bakliyat dağıtıldı

MERSİN'de, 'Dünya Bakliyat Günü' etkinlikleri kapsamında, bakliyat tüketimini artırmak amacı ile 9 okulda 6 bin paket bakliyat dağıtıldı.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ve Mersin Ticaret Borsası (MTB) işbirliğindeki çalışma kapsamında kent merkezindeki Halkent İlkokulu'unda bakliyat dağıtım programı düzenlendi.
Burada konuşan MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, bakliyatın faydalı bir besin kaynağı olduğunu dile getirerek, bol bol bakliyat tütketilmesi gerektiğini söyledi.
MTB Başkanı Abdullah Özdemir ise öğrencilerin ülke geleceği açısından değerli olduğunu belirterek, sağlıklı bir gelecek için doğru beslenme vurgusu yaptı ve herkesi yeterli bakliyat tüketimi konusunda uyardı.
Konuşmaların ardından sınıfları gezen protokol üyeleri, öğrencilere paketlenmiş haldeki mercimek, nohut ve barbunya gibi bakliyat ürünlerini dağıttı.
Çalışma kapsamında toplam 9 okulda 6 bin paket bakliyat dağıtıldı.

Görüntü Dökümü
---------------------------
- Protokolün görüntüsü
- Halk oyunları gösterisi
- Öğrencilerin görüntüsü
- MTSO Başkan Ayhan Kızıltan'ın konuşması 
- MTB Başkanı Abdullah Özdemir'in konuşması 
- Sınıflarda bakliyat dağıtımı

SÜRE: 01'39"     BOYUT: 178 MB

Haber-Kamera: MERSİN, ()

===============================

Sanatçı Hakan Yeşilyurt, son yolculuğuna uğurlandı

ANTALYA'da geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden sanatçı Hakan Yeşilyurt (46), sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlandı.
1999 yılında 'Eftelya' şarkısıyla adını duyuran sanatçı Hakan Yeşilyurt, kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. 'Acıya Gülmek', 'Sen Aşksın', 'Bize Kalan', 'Kömür Gözlerin' gibi popüler şarkıların sahibi Yeşilyurt için Antalya Kültür ve Cem Evi'nde tören düzenlendi. Yeşilyurt ailesinin güçlükle ayakta durabildiği cenaze törenine katılan sanatçı Onur Akın, Hakan Yeşilyurt'un annesinin elini bir an olsun bırakmadı. Cenaze töreninde sanatçının dostları ve hayranları Yeşilyurt'u son gününde yalnız bırakmadı. Cemevindeki törenin ardından Hakan Yeşilyurt'un cenazesi, sevilen şarkıları eşliğinde Konuksever Mezarlığı'na defnedildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
----------------
- Antalya Kültür ve Cem Evi dış plan genel görüntü
- Cenaze törenindeki kalabalıktan detay görüntü
- Hakan Yeşilyurt'un ailesinden detay görüntü
- Cem Evi'nin içindeki kalabalık ve törenden detay görüntüler
- okunan şarkılardan ve dualardan detay görüntü
- Yeşilyurt ailesinden detay görüntüler
- Cenaze tabutunun Cem Evi'nden dışarıya çıkması ve yoğun kalabalıktan detay görüntüler
- Hakan Yeşilyurt'un annesinin sanatçı Onur Akın'la birlikte mezarlığa gidiş görüntüsü
- Cenazeye gelenlerin Hakan Yeşilyurt'un şarkılarını söyleme görüntüsü
- Mezarlıktan detay görüntü
- Hakan Yeşilyurt'un annesinin mezara toprak attığı görüntü
- Mezarlıktaki kalabalıktan detay görüntüler

437 MB /// 4.00 "

Haber-Kamera: Aslı DURAN/ANTALYA, ()
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.