Emeklilik mağdurlarına müjde
Bireysel emeklilikte, 10 yıldan önce ayrılanlardan yapılan kesinti ile ilgili Danıştay, "Anaparadan vergi kesilmeyeceğine" kara vererek, kesilen paraların iadesini istedi. Sadece Bireysel emeklilik değil benzeri sigorta kapsamındaki kesintileride ilgilendiriyor.

Bireysel emeklilik için yapılan başvurularda, 10 yıl dolmadan sistemden arılanların, yatırdığı ana para ve getirisini çekenlerden kesiti yapılıyordu. Danışta 4. Dairesi bu konuyla ilgili son kararı verdi. Kararda ; "Sigorta şirketince yapılan ödemelerin tamamından değil, bu ödemenin anapara dışında kalan kısmı üzerinden vergi kesilmesi gerektiğine" oy birliğiyle karar verildi. (Bkz.. _ Nisan 2011 Tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Danıştay 4. Dairesi'nin 24.1.2011 Tarih ve E. 2009 /8882, K.2011/269 sayılı kararı.)

"SON NOKTA"

Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot bugünki köşesinde bu konuya değinerek önerilerde bulundu. Kızılot, kararın neden "Son nokta" olduğunu "bireysel emeklilik ve hayat sigortalarıyla ilgili davalar İstanbul'da açılabiliyor. İstanbul Vergi Mahkemesi kakarını da Danıştay 4. Dairesi'nce incelendiği için Danıştaş'ın kararı bu konuda "Son nokta oldu" şeklinde açıklıyor.

ŞİMDİ NE OLACAK

Kızılot, köşesinde mağdurların yapması gerekenleri ise şöyle sıralıyor:

1. Maliye Bakanığı, bir genel tebliğ veya sirküler ile Danıştay kararı doğrultusunda işlem yapılacağını, fazla kesilen vergilerin de başvuru halinde iade edileceğini açıklarsa sorun biter.
2. Kendilerinden haksız yere fazla vergi kesilen onbinlerce vatandaş, şöyle bir yol da izleyebilir

a- İstanbul'daki ilgili vergi dairesine, bizzat veya taahhütlü postayla başvurup "Düzeltme" yolu ile verginin iadesini isterler.

b- Vergi dairesi talebi kabul etmezse veya 60 gün içinde başvuruya yanıt vermezse vatandaş izleyen 60 gü içinde Maliye Bakanlığı'na başvurup "Şikayet yolu ile düzeltme" talebinde bulunur.

c- Bu talebin de reddi halinde veya 60 gün içinde yanıt verilmemesi halinde, İstanbul Vergi Mahkemesi'ne dava açılır.

Kızılot Maliye Bakanlığına önerisi ise ; "Maliye'nin, bu davalar nedeniyle , dava açanın harç, avukatlık ücreti vs giderlerini de iadesi söz konusu olacak. Maliye'nin milyonlarca lira ilave giderden kurtulmak ve vatandaşı da yormamak için bir tebliğ ya da sirküler yayımlayarak, bu sorunu çözmesi en anlamlı yol olarak gözüküyor" şeklinde oldu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.