Eski emniyet müdürüne rekor ceza talebi
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Kayseri'deki "ihaleye fesat karıştırma" iddialarına ilişkin başlattığı soruşturmanın iddianamesi tamamlandı. Ankara ve Kayseri'de il emniyet müdürlüğü yapan Orhan Özdemir hakkında 292 yıl 6 aya kadar hapis cezası talebinde bulunuldu.

İddianamedeki sanıklar arasında, Orhan Özdemir'in yanı sıra Türker Horoz, İlker Horoz ve Remzi Çapar da bulunuyor.

Sanıklardan Türker Horoz, İlker Horoz ve Remzi Çapar, ''Cebir ve tehdit yöntemlerini kullanmak suretiyle haksız ekonomik çıkar elde etmek için suç örgütü kurma-yönetme, bu örgütün faaliyeti çerçevesinde ihalelere fesat karıştırma'', Orhan Özdemir ise ''cebir ve tehdit yöntemlerini kullanmak suretiyle haksız ekonomik çıkar elde etmek için kurulan suç örgütünü yönetme, bu örgütün faaliyeti çerçevesinde ihalelere fesat karıştırma ve suç delillerini gizlemekle'' suçlanıyor.

İŞTE SUÇLAMALAR

İddianamede, Türker ve İlker Horoz'un, sahibi olduğu şirketler ile yakınlarına veya çalışanlarına kurdurdukları firmalarla ihaleye katıldıkları, ihaleye çıkan kurumda çalışan personelden gizli bilgileri alarak, ihaleyi alabilme kapasitesi bulunan firmalarla anlaşma yoluna gittikleri kaydedildi. Horoz kardeşlerin, bu firmalara, bu aşamada ''çıkma'' olarak adlandırılan para teklifinde bulunarak, ihaleye girmemelerini istedikleri savunulan iddianamede, böylece, ihaledeki rekabet ortamının ortadan kaldırıldığı, Horoz kardeşlere ait şirketlerin de Kayseri'de tekelleştikleri öne sürüldü.

KURUMLARA BASKI SUÇLAMASI

İddianamede, ''Suç örgütünün, firmalarının katıldığı ihalelerin lehlerine sonuçlanması için kurumlara baskı yapabilecek bürokrasi, siyaset ve iş dünyasından kişilerle olan ilişkilerini rahatlıkla kullandığı'' ve ihale komisyonlarının kararlarını etkilemek için bazı gazetelere asparagas haber yaptırdıkları iddia edildi.

Çeşitli telefon tapeleri ve tanık beyanlarına yer verilen iddianamede, eski Kayseri ve Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir ile ''suç örgütü kurucusu ve yöneticisi Türker Horoz arasında kamu görevlisi-işadamı ilişkisinin dışında bir ilişki bulunduğu, bunun yansıması olarak, Özdemir'in Kayseri Emniyet Müdürlüğü döneminde Horoz'a ait şirketler grubunun korunduğu ve sahiplenildiği'' savunuldu.

ÖZDEMİR DE ÖRGÜT YÖNETİCİSİ

''Orhan Özdemir'in, Türker Horoz'dan gelen talepler doğrultusunda hareket ettiği'' ileri sürülen iddianamede, ''Özdemir'in, aslında Türker Horoz'un kurduğu suç örgütünün yöneticilerinden birisi olduğu sonucuna varılmıştır'' ifadesi kullanıldı.

292 YIL 6 AYA KADAR HAPİS TALEBİ


İddianamede, sanık Orhan Özdemir'in, ''cebir ve tehdit yöntemlerini kullanmak suretiyle haksız ekonomik çıkar elde etmek için kurulan suç örgütünü yönetme, bu örgütün faaliyeti çerçevesinde ihalelere fesat karıştırma ve suç delillerini gizlediği'' gerekçeleriyle, 292 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Özdemir hakkında, ''ihaleye fesat karıştırmak'' hükmünü düzenleyen TCK'nın 235/1. maddesinin 21 defa uygulanması talep ediliyor.

Türker ve İlker Horoz ile Remzi Çapar hakkında ise 285'er yıla kadar hapis cezası istenen iddianamede, 1'i müşteki-sanık olmak üzere diğer 74 kişinin de çeşitli hapis cezalarına mahkum edilmeleri istendi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.