İki dilli hayat dediler

Barış ve Demokrasi (BDP) tarafından gündeme getirilen 'çift dilli' yaşam söylemlerine, Mardin'in Midyat İlçesi'ndeki Asuri, Süryani, Keldani Demokratik İnisiyatifi'nden de destek geldi.

İnisiyatif sözcüsü Jakop Gabriel, resmi dilin yanında her halkın kendi ana dilinde eğitim alabilmesinin önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.

Midyat'taki Asuri, Süryani, Keldani Demokratik İnisiyatifi sözcüsü Jakop Gabriel, her insanın eğitim alanında ve özellikle de anadildeki eğitim imkanlarından eşit olarak yararlandırılmasını istediklerini söyledi. Süryanilerin yoğun olarak yaşadıkları mahalle, köy veya şehirlerin Türkçe isimleri ile birlikte, Süryanice isimlerinin de kullanılmasını talep ettiklerini ifade eden Gabriel, "Şu anda bizler iki dilde derneğimizin ve birkaç köyümüzün tabellalarını Türkçe ve Süryanice olarak değiştirdik. İsteğimiz bu isimlerin tamamıyla iade edilmesi için yasal düzenlemelerin biran evvel çıkarılmasıdır" dedi.

'SÜRYANİCE DİL EĞİTİMİ İSTİYORUZ'

Devlet desteği ile okullarda Süryanice dili eğitiminin verilmesini istediklerini kaydeden Gabriel, şöyle konuştu:

"Tarihimizi, kültürümüzü ve dilimizi yaşatabilmemiz için Üniversitelerde bölümlerin açılması, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki okullarda da çocuklarımıza devlet desteği ile Süryanice dili eğitiminin verilmesini istiyoruz. Çünkü dil, bir halkın, kültürünü ve tarihini yaşatabilmesi için en önemli araçtır. Dolayısıyla Süryanice dilinin önündeki sıkıntılar giderilmediği takdirde dünyanın en eski dili olarak bilinen bu dil de kaybolmuş birçok dil gibi yok olmayla karşı karşıya kalacaktır.

Türkiye'nin şu an içinde bulunduğu süreç geçmiş yüzyılın politikalarını sorgulama, yargılama, halkların demokratik haklarına çözüm üretme ve uygulama sürecidir. Türkiye'nin AB'ye girebilmesi ve Ortadoğu'ya öncülük edebilmesi için, bunun temel koşulu kendi bünyesindeki halklarla, dinlerle, kültürlerle barışık ve uyum içinde olması gerekir. Tüm halklar gibi Süryanilerin de, anayasal güvence altına alınması gerekmektedir. Türkiye'de yaşayan tüm halkların, demokratik haklarını, düşüncelerini özgürce ifade edebilmeleri ve demokratik, özgür birliktelik ilkesi benimsenmesi gerekir. Bu kriterleri yerine getiren bir Türkiye'nin, farklılıklarıyla, ekonomisiyle ve toplumsal birliği ile daha güçlü olacağına inanıyoruz."

Asuri, Süryani, Keldani Demokratik İnisiyatifi sözcüsü Jakop Gabriel, iki dilli yaşam kararını desteklediklerini belirterek, resmi dilin yanında her halkın kendi ana dilinde eğitim alabilmesinin önündeki engellerin kaldırılmasını istedi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.