İshak Alaton'dan çok tartışılacak açıklamalar
Eskiden Kürdistan kelimesini kullanmanın mümkün olmadığını söyleyen Alaton, bugün gelinen noktada bölge insanının Türkiye'den ayrılıp ayrılmama konusundaki tercihinin sosyal araştırmalarla tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

Üstü kapalı olarak bu konuda referandum çağrısı yapan Alaton, Kanada, İskoçya ve İngiltere gibi ülkelerin bu yola başvurarak, önemli ilerlemelerde bulunduğunu hatırlattı. Alaton şöyle konuştu : "Her şeyden önce bölgeden ayrılmak istenilip istenilmediğini belirleyecek geniş kapsamlı sosyal araştırmalar yaparak, gerçek istekleri görmeliyiz. Kürtlerin gerçekten ayrılmak isteyip istemediklerini, hem kendileri ve hem de biz Türkler görmüş olacağız. Bu bizi, şiddeti kullananlar karşısında çok güçlü bir konuma getirecektir. Bunu yapan ülkeler huzur içinde yaşamadıktadırlar. Mesela Kanada'daki Quebec bölgesinde ayrılmak isteyenler azınlıkta kaldı".

Büyük ihtimalle Türkiye'nin de Kanada Quebec'deki gibi bir tecrübe yaşayacağını öne süren Alaton, "Dürüst bir şekilde bu araştırmayı yapalım. Diyelim ki, ayrılmak istenilen küçük bir azınlık, beraber yaşayanlar çoğunlukta, o zaman çoğunlukta yürüyelim" şeklinde konuştu.

AYRILIP AYRILMAMAK İSTEDİKLERİ BÖLGE İNSANINA SORULMASI

Bölgede ayrılmamayı isteyenlerin çoğunlukta olduğuna inandığını vurgulayan Alaton, " Barış kelimesi gerekli gereksiz kullanılarak hakikaten çok yıprandı. Yıllarca propagandaya kurban edildi ve böylece algı karışıklığı da yarattı. Ne yazık ki bir taraf için her barış çabası, savaşın devamı gibi algılanıyor. İki tarafta barış derken savaşın galibi olduğunu söylüyor. Eğer bir taraf, barış derken diğer taraf onu elleri tetikte tutmak olarak algılıyorsa, mevcut olandan da daha tehlikeli bir duruma işaret ediliyor" diye konuştu.

KUZEY IRAK'IN GÜNEYDOĞU'YA ETKİSİ KAÇILINMAZ


1984'ten bu yana Kürt meselesinde çok değişlikler yaşandığını söyleyen İshak Alaton, "Irak'ta artık Saddam Hüseyin yok. Irak'taki Kürt topraklarında federal bir Kürt devleti kuruldu. Kürt sorununa hala şartlar hiç değişmemiş gibi yaklaşıyoruz. Dünde yaşamaya devam ediyoruz ve inat ediyoruz. Bugün yapacağımız hareket, Irak Kürdistanı'ndaki kalkınma hamlesinin Güneydoğu'daki etkilerine bakmak olmalıdır. Bu etki kaçınılmaz. Bölge hızla değer kazanmakta. Bölgeyi Türk şirketleri kuruyor. Kendi bölgemizde hayvancılık ve tarımı yeniden inşaa etmeliyiz." şeklinde konuştu.

TOPLUM ÖCALAN'IN EV HAPSİNE HAZIRLANMALI

Kürt sorununda siyasi olarak yapılması gerekenleri de sıralayan Alaton, seçim barajını düşürülmesini ve bölge insanına tek bir oyunun bile ziyan olmadan mecliste temsil edileceği güvencesinin sağlaması gerektiği söyledi. Tek başına hükümet iradesiyle değil, Ulusal bir uzlaşmayla Öcalan'ın durumunun netleştirilmesi gerektiğini belirten Alaton, "Kürtleri teskin edecekse Öcalan ev hapsi konumuna da geçirilebilir. Parlamentonun toplumu bu fikre hazırlayacak, toplumsal zemini hazırlaması gerekiyor. Bu toplumsal bir hazırlık icap ediyor" diye konuştu.

SİLAHLA ULAŞILDI, SİLAHLA DEVAM EDEMEZ

Silahla bir yere varılamayacağını söyleyerek sahte bir iyimserlik sunmayacağını söyleyen Alaton, "Açıkca Kürt meselesinin bugün geldiği yere silahla ulaşıldı. Bunu da biliyorum. Ancak silah bundan daha fazlasını alamaz. Silahları bırakmak şart. Şiddet devam ettikçe, elde ettiklerini hızla kaybedeceklerdi ortadır" şeklinde konuştu.

ALATON'UN ZANA'YA JESTİ GÜLDÜRDÜ

"Kızım" diye hitap ettiği Eski Dep Milletvekili Leyla Zana kürsüye geldiğinde nezaket gösterip önce oturmasını isteyen Alaton, Zana'nın da jestine karşılık vermesi üzerine, sert bir el işaretiyle Zana'nın oturmasını istedi. Leyla Zana'da bu hareket üzerine önce oturunca solanda gülüşmeler yaşandı.

ZANA KÜRTÇE KONUŞTU

İshak Alaton'un konuşmasının ardından kürsüye çıkan Eski Dep Milletvekili Leyla Zana konuşmasını Kürtçe yaptı. Başlangıçta tercüme konusunda sıkıntı yaşanmasına rağmen Zana, sorunun halledilmesini Türkçe olarak isteyen Zana, sorun çözülünce Kürtçe konuşmaya devam etti.

"KÜRTLER KENDİ ELBİSELERİYLE BİLE DIŞARI ÇIKMAYA UTANIYORLARDI"

Türkiye'nin her açıdan zengin ve güzel bir ülke olduğunu söyleyen Zana, zihniyetteki sınırların yıkılması gerektiğini belirtti. Kürtlerin bir dönem kendi ana dillerinden utandıklarını öne süren Zana, "Kürtler kendi elbiseleriyle bile dışarı çıkmaya utanıyorlardı" şeklinde konuştu. ' Bu ülkede Kürtler vardır' dediklerinde, kendilerine ' onlar dağ Türkleridir' denildiğini belirten Zana, " bu dönem artık sona erdi " dedi. Türkiye halkının da artık Kürtleri bildiğini ve sorunlarıyla ilgilenmeye başladığını hatırlatan Zana , bugün sorulması gereken sorunun Kürtlerin siyasi ve idari anlamda başı dik, sınırsız bir şekilde yaşamlarını yeniden şekillendirecekler mi ? olduğunu söyledi.

AYRILIP AYRILMAMA SORUSU TÜM TÜRKİYE'YE SORULMALI

Alaton'un gündeme getirdiği önerilere de değinen Zana, ayrılıp ayrılmama konusunun sadece Kürtlere değil, tüm Türkiye'ye sorulması gerektiğini söyledi. Zana, Türk halkı Kürtlerle yaşamak istiyor mu? İstemiyor mu? Referandum sadece Kürtlere yapılmamalı, Tüm Türkiye'de yapılmalı" şeklinde konuştu.

" KÜRTLERİ BU AŞAMAYA GETİREN"

Türklerin Kürtleri kendi kapısındaki ayakkabı boyacısı veya simitçi olarak görmekten vazgeçmesini gerektiğini söyleyen Zana, " Tabuları yıkmamız lazım. Kürtlerin yerine düşünülmekten vazgeçilmeli. Kürtler kendi liderlerini seçmeli. Kimi istiyorlarsa, onu seçmelidir. 30 yıldır Kürtleri bu aşamaya getiren Sayın Öcalan ve örgütüdür" şeklinde konuştu. Kürtlerin PKK'nın ortadan kalmasını istemediğini öne süren DEP Eski Milletvekili Leyla Zana, "bu güç ortadan kalkarsa Kürtler ortadan kalkar. Bu güç kendini değiştirsin. Silahlı mücadeleyi bıraksın, gelsin siyaset yapsın." diye konuştu

CHP'Lİ TANRIKULU DA KATILACAK

Yurtdışı ve Yurtiçinden çok sayıda siyasetçi ve akademisyenin katıldığı ve Barış Girişiminin düzenlediği " Barışı Kurmak Konferansı" yarın da devam edecek. Bilgi Üniversitesi'nin Dolapdere Kampüsündeki konferans için hazırlanan Türkçe, Kürtçe ve İngilizce broşürler dikkat çekerken, ünlü şair Melih Cevdet Anday'ın içinde ' Dünyayı hele sen bir barış olsun da gör' dizesinin de yer aldığı 'Olsun da gör ' şiiri konferansın mesajı olarak kullanılıyor. Gazeteciler de dahil sadece akredite olanlar katılabildiği konferansın yarınki oturumuna öldürülen Gazeteci Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk, BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak ve CHP Genel başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun da katılması bekleniyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.