Kılıç rest çekti
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın Anayasa Mahkemesi üye töreninde yaptığı sert açıklamaların ardından hedefteki adam oldu. Konuşmasında Yargıtay ve Danıştay'ı eleştiren Kılıç'ın sözleri başta muhalefet olmak üzere herkesi ayağa kaldırmış ve 'ihsas'ı rey' olarak yorumlanmıştı.
İşte hedefteki o adam hakkındaki iddiaların yanıtın Milliyet gazetesi yazarı Fikret Bila aracılığıyla verdi. Bila'nın bugünkü köşesinde aktardığı yazının ayrıntıları...
HAŞİM KILIÇ:KİMSENİN ADAMI DEĞİLİZ
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Prof. Dr. Erdal Tercan'ın Anayasa Mahkemesi üyeliği töreninde yaptığı konuşma nedeniyle eleştirilmişti.
Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'la dün yaptığım konuşmada bu eleştirileri anımsattım. Kılıç, bu konudaki sorularıma şu yanıtı verdi:
"İhsas-ı rey yok.""Ben ihsas-ı reyde bulunmadım. Çok dikkatli ve dengeli bir konuşma yaptım. Kelimeleri özenle seçtim. Yargının sorunlarını dile getirdim. Benim vurgulamak istediğim eleştirileri dile getiren yüksek yargı mensuplarının ortaya bir çözüm önerisi getirmemeleriydi. Yargının sorunları biliniyor. Yüksek yargı mensupları bu sorunlar nedeniyle eleştiri yapıyorlar, ancak bir çözüm önermiyorlar. Ben buna dikkat çekmek istedim."
Kılıç, konuşmasında şöyle demişti:
"Yüksek yargı organlarının değerli mensupları, önerilen her çözümü kaos yaratır nitelemesiyle peşinen reddetme alışkanlığından vazgeçmelidir."
Kılıç, bu sözlerinin ihsas-ı rey anlamına gelmeyeceğini sadece yargı mensuplarının her çözümü kaos yaratır gerekçesiyle reddederken, bir çözüm önermediklerine dikkat çekmeyi amaçladığını söyledi.
BİREYSEL BAŞVURU
Kılıç, Anayasa Mahkemesi'ne tanınan bireysel başvuru hakkıyla ilgili olarak da dikkatli konuştuğunu, bu konuda da ihsas-ı reyde bulunmadığını belirterek, şöyle devam etti:
"Bu konuda da yapılan düzenlemeyle ilgili konuşamayacağımı özellikle belirttim. Sadece dünyadaki örnekleri anlatmakla yetindim. Bu konuda da ihsas-ı reyde bulunmadım, çok dikkatli davrandım."
ELE GEÇİRME İDDİASI
Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, söz konusu konuşmasında düzenlemelerin yüksek yargıyı ele geçirme amacı taşıdığını dile getiren eleştirilere şu yanıtı vermişti:
"Yıllardır yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı örtüsü altında yüksek yargının içine düşürüldüğü durumu kimsenin savunacak mecali yoktur. Yargı organlarına yapılan seçimleri kimin seçtiği ve kimin seçildiği gözetilerek bir yerleri ele geçirme planı olarak nitelemek, demokrasi ahlakı ile bağdaşmadığı gibi yargı mensuplarına yapılan büyük bir saygısızlıktır. Dün olduğu gibi, bugün de her yargı mensubu namusuna emanet edilen görevini onurla sürdürmeye devam edecektir."
Kılıç, bu sözleriyle muhalefet partileri CHP ve MHP'ye siyasi yanıt verdiği eleştirisiyle karşılaşmıştı. Kılıç, bu konudaki soruma da şu yanıtı verdi:
"Bu sözlerim siyasi polemik için söylenmiş sözler değildir. Ben, meslektaşlarımıza yöneltilen mesleğimizin tüm mensuplarına saygısızlık niteliği taşıyan yaklaşımlara yanıt verdim. Benim görevim meslektaşlarıma yöneltilen haksız suçlamalara karşı korumaktır. Yüksek yargı organlarına yapılan seçimleri ele geçiriliyor mantığıyla eleştirmek oraya seçilen arkadaşlarımıza hakarettir. Yargı mesleğinin mensupları, seçen kim olursa olsun veya seçilen kim olursa olsun hiç kimsenin adamı olamazlar. Biz, kimsenin adamı değiliz. Nitekim, hangi cumhurbaşkanı döneminde seçilmiş olurlarsa olsunlar Anayasa Mahkemesi üyelerinin kendilerini seçen cumhurbaşkanının görüşüyle aksi yönde oy kullandıkları çok bakidir. Buna ben de dâhilim."
12 BİN TL MAAŞ YOK
Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, bireysel başvuru hakkının tanınması nedeniyle Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerine verilecek ek ödemeyle maaşının 12 bin TL'ye çıkacağı yönündeki hesapların da doğru olmadığını söyledi. Kılıç, öngörülen ek ödemeyle Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın 7 bin 064 TL olan maaşının 9 bin 542 liraya çıkmasının öngörüldüğünü; ancak iddia edildiği gibi 12 bin 360 liraya çıkmasının, ayrıca yan ödemeler ve tazminatlarla bu rakamın 14-15 bin liraya ulaşmasının söz konusu olmadığını belirtti. Kılıç, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu'na seçilen yargı mensuplarına da ek ödeme yapıldığını, bireysel başvuru nedeniyle Anayasa Mahkemesi üyeleri için öngörülen ek ödemenin de bu bağlamda değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.
internethaber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.