Maliyeden memura  süpriz
 Memur maaşlarına yapılan zammın ardından Maliye Bakanlığı, kamu personelinin yararlandığı hizmetlerle birbiri ardına zam yapmaya başladı. Yılbaşının hemen ardından yemek ücretlerine zam yapılan memurlar şimdi de kreş ve çocuk bakımevlerinin de aralarında bulunduğu tesislerden tesis hizmetlerinden zamlı faydalanacaklar.


Kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinden yararlanacak kurum personelinden 2011 yılında alınacak kişi başına günlük en az konaklama bedeli 3,20 TL ile 4,40 TL, kişi başına günlük yemek ücretleri ise 7,6 TL ile 11,4 TL arasında değişecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait kreş ve çocuk bakımevlerine kabul edilecek Devlet memurları ile diğer kamu personelinin her çocuğu için aylık bakım ücreti asgari 105 TL olarak uygulanacak. Yeni tarife 1 Şubat 2011'den itibaren geçerli olacak.

Maliye Bakanlığı'nın Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri, döner sermayeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri, kamu bankaları ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının tasarrufunda bulunan eğitim ve dinlenme tesisi, misafirhane, kreş, çocuk bakımevi, spor tesisi ve benzeri sosyal ve destek amaçlı tesislerden dinlenme amacıyla veya diğer amaçlarla yararlanacaklardan alınacak yemek, konaklama ve diğer hizmet bedellerinin tespitinde ve elde edilen gelirlerin kullanımında uyulacak usul ve esaslar belirlendi.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca işletilen eğitim ve dinlenme tesislerinden yararlanacak kurum personelinden 2011 yılında alınacak en az konaklama bedelleri kişi başına günlük 3,20 TL ile 4,40 TL arasında, kişi başına günlük yemek ücretleri ise 7,6 TL ile 11,4 TL arasında değişecek.

Geçen yıl kişi başına günlük konaklama ücretleri 3 TL ile 4,15 TL, yemek ücretleri 7,15 TL ile 10,75 TL arasında uygulanıyordu.

HANGİ TESİSLER DAHA PAHALI?

Tesisin deniz, göl, akarsu kenarında veya kış sporlarına elverişli yerler ile termal alanlarda olması, konut veya bağımsız bölümünde tuvalet ve banyo, sıcak su, havalandırma tesisatı, konut veya bağımsız bölümünde telefon, salonlarda ve konut veya bağımsız bölümlerde müzik yayını, mutfak ve lokanta, konut veya bağımsız bölümün içinde mutfak mekanı, dinlenme ve oyun salonu, çay bahçesi, asansör, diskotek, çocuk bahçesi, spor alanları, revir, plaj, güneşlenme yerleri ve teçhizatı, otopark (en az 20 araçlık), yüzme havuzu, hamam ve sauna gibi özelliklerden 15'ini ve daha fazlasını taşıyan tesislerde kişi başına günlük 11,40 TL yemek ve 4,40 TL konaklama bedeli alınacak.

1 Temmuz - 15 Ağustos döneminde konaklama bedeli 5,85 TL olacak. Tesislerin 12 ile 14 özelliği barındırması halinde kişi başına günlük 9,65 TL yemek ve 3,85 TL konaklama bedeli alınacak. 1 Temmuz - 15 Ağustos döneminde konaklama tesisi 5,00 TL olacak.

Sözkonusu özelliklerden 12 tanesinden daha azını bulundurması halinde kişi başına günlük 7,60 TL yemek ve 3,20 TL (1 Temmuz - 15 Ağustos döneminde 4,70 TL) konaklama bedeli ödenmesi gerekecek.

Ayrıca, konut veya bağımsız bölümde; buzdolabı bulunanlarda günlük en az 1,5 TL, televizyon bulunanlarda günlük en az 1,75 TL ve klima bulunanlarda günlük en az 2,35 TL, konut başına ilave bedel alınacak.

HER GECE İÇİN 5.85 TL.

Misafirhanelerden yararlanan kurum personelinden kişi başına her gece için en az 5,85 TL alınacak. İdarelerce, verilen hizmetin özelliği, maliyeti ve standardın üzerinde olması, odadaki yatak sayısı gibi hususlar dikkate alınarak daha yüksek konaklama bedeli tespit edilebilecek.

Misafirhanelerden yararlanacak geçici görevli kamu personelinden alınacak konaklama bedeli, geçici görevlendirmenin ilk 10 günü için gündeliklerinin 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa ekli (H) cetvelinin dipnotunda yer alan hükme göre yüzde 50 artırımlı miktarının tamamını, daha sonraki günler için ise artırımsız gündeliklerinin yarısını, geçici görevli denetim elemanlarından alınacak konaklama bedeli ise yurtiçi gündeliklerinin yüzde 50 artırımlı miktarının tamamını geçemeyecek.

Misafirhanelerden yararlanan geçici görevli personel hangi kamu kurumunda çalışırsa çalışsın hepsine aynı tarife uygulanacak.

Diğer sosyal tesislerden yararlandırılan geçici görevli kamu personeli ile geçici görevli denetim elemanlarından alınacak konaklama bedeli hakkında da yukarıdaki hükümler uygulanacak.

Her ne ad altında ve sürede olursa olsun (kiralanmış olan yerler dahil) kurumun tasarrufunda olan yerlerde personelin konaklaması halinde (lojman olarak tahsis edilenler hariç), bu yerler de "Misafirhane" kapsamında değerlendirilecek.Kaynak : internet haber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.