Şifre yalanlandı ama...
Mahkeme savcılıktan bilirkişi raporu istedi...

YGS'deki şifre iddiaları üzerine sınavın iptali istemiyle Konyalı bir öğrenci adına Ankara 7. İdare Mahkemesine dava adan avukat Ahmet Gürol Şağban, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezinin (ÖSYM) mahkemeye verdiği savunmada ''Şifrenin yalanlandığını'' söyledi. Savunmaya öğleden sonra cevap vereceğini kaydeden Şağban, ''Benim tahminim bu hafta içinde olumlu veya olumsuz bir karar çıkacaktır'' dedi.

Şağban, ÖSYM'nin savunmasını almak üzere geldiği İdare Mahkemesi önünde gazetecilere açıklama yaptı. ÖSYM'nin dava ile ilgili savunmasını dün verdiğini ancak kendilerinin savunmayı bugün alabildikleri kaydetti. Savunmanın 17 sayfa olduğunu, henüz tam olarak inceleyemediğini söyleyen Şağban, şöyle devam etti:

''Benim dikkatimi çeken bir husus var onu paylaşmak istiyorum; ÖSYM Başkanı'nın itiraf ettiği şifre savunmada yalanlanıyor. Yine ÖSYM Yönetim Kurulu üyelerinin itiraf ettiği kurgulama hadisesinin doğru olmadığı ifade ediliyor. O zaman ÖSYM Başkanı ve Yönetim Kurulu mu bize yanlış bilgi verdiler yoksa savunmayı yapan avukat arkadaşlar mı? Ortada artık skandaldan da öte bir rezalet yaşıyoruz. Az önce içerde bir öğrenci arkadaş denk geldi, iki farklı sonuç gelmiş kendisine. Birisinde siz LYS'ye katılabilirsiniz diyor, diğerinde LYS'ye katılamazsınız diyor. Bu işin cılkı çıkmıştır. Ancak yargı konuyu enine boyuna irdeleyecektir ve en doğru kararı verecektir. Biraz daha bekleyeceğiz. Süreç işliyor. Benim tahminim bu hafta içinde olumlu veya olumsuz bir karar çıkacaktır.''

ÖSYM Kanunu'nda, ÖSYM'ye, ''sınavın güvenilirliği'' konusunda yükümlülük verdiğini ifade eden Şağban, bu yükümlülüğün yerine getirilmediğini söyledi. Şağban, ''Kamuoyunun yüzde 72'si bu sınavların güvenilir yapılmadığı kanaatindedir. Bu ilke zedelenmiştir'' dedi.

''ANKARA ÜNİVERSİTESİNİN RAPORU''
Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesinin sınavı detaylı bir şekilde inceleyerek rapor hazırladığını belirten Şağban, ''Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi bu konuda kurul kararı vermiştir. Bu kurul kararı sınavın bilimsellikten uzak olduğunu yeterince ortaya koymaktadır. Mahkeme tüm bunları inceleyecektir. ÖSYM'nin savunmasında cezaevlerinde tekrar edilen sınava ilişkin hiçbir husus yok. Bu konuya hiç girmemişler. Mahkeme tüm bu hususları, savunmayı, bizim ortaya koyduğumuz verileri değerlendirecek, bir karar verecektir'' diye konuştu.

Şağban, gazetecilerin soruları üzerine ÖSYM'nin savunmasında ''şifre yok'' denildiğini belirterek, ''Ama bunun adı ne onu ortaya koymuyorlar. Şifre yok diyorlar, sistem yanlış çalışmış deniyor'' dedi.

Şağban, ÖSYM'nin savunmasında, sınav kitapçıklarını basan matbaayla ilgili bir şey göremediğini söyledi. ''Birilerinin bilgisayara müdahalesi olmadan bir sistem nasıl yanlış çalışacak?'' diyen Şağban, şöyle konuştu:

''ÖSYM Yönetim Kurulu üyeleri bir açıklama yaptılar Radikal Gazetesi'ne bir kurgulamadan bahsettiler. Bu çok net, açık. Bu kurgulamayı bilgisayar tesadüfen yapmaz. Biraz mantıklı düşünelim. Yazılımda bir hata olduğundan bahsediliyor. Bilgisayarın doğru çalışmadığını, kapalı çalıştığını söylüyorlar. Bilgisayar kapalı çalışmış, benim okuduğum o.''

Cezaevlerinde yapılan sınava ilişkin sorular üzerine Şağban, şunları kaydetti.

''Onunla ilgili savunmada hiçbir şey yok. Halbuki o çok önemli. 6114 sayılı Kanunun 7. maddesinin 3. fıkrası çok açık olarak şunu öngörmüş, sınavları ikiye ayırmış, basılı sınavlar, elektronik ortamda yapılan sınavlar diye. 2011 YGS, basılı sınav ve basılı sınavın nasıl yapılacağı yasa maddesinde çok açık yazıyor. Nasıl yapılacak, 'aynı adaylara, aynı zamanda ve aynı sorularla.' Şimdi fen bilimleri testi farklı sorularla yapıldı. Dolayısıyla 7. maddenin 3. fıkrasına çok açık aykırılık var.''

Şağban, ÖSYM'nin savunmasına ne zaman cevap vereceklerinin sorulması üzerine, ''Savunmaya cevabımı bugün öğleden sonra mahkemeye vereceğim çünkü süreci hızlandırmamız lazım. ÖSYM gibi son günü beklememek lazım. Çünkü milyonlarca aile ve genç bu davanın neticesini bekliyor'' dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.