Yağmurlu Hava Geliyor
 Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmara, Ege, İç Anadolu'nun kuzey, iç ve batı kesimleri (Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Aksaray, Konya), Batı ve Orta Karadeniz, Güneydoğu Anadolu'nun batısı (Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa) ve Hatay, Osmaniye, K.Maraş, Isparta, Burdur, Elazığ ile Antalya'nın kuzey ve batı ilçeleri aralıklarla sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Batı Karadeniz'in iç kesimleri (Bolu, Karabük), İç Ege (Denizli, Uşak, Kütahya, Afyon), İç Anadolu'nun kuzeybatısı (Eskişehir, Çankırı, Ankara'nın batı ve kuzey ilçeleri), Bilecik ile Aydın'ın iç kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Anadolu'nun doğusunda (Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan) yer yer toz taşınımı görülecek.

BOL YAĞIŞ DEVAM EDECEK

Türkiye, Marmara ve Kuzey Ege kıyıları dışında bol yağışlı bir bahar mevsimi geçirirken, yağışların bu zamana kadar sürmesi, atmosferin üst seviyelerinde yurdu etkileyen kuzeyli hava akımlarının soğumaya neden olması ve bu soğuk havanın uzunca bir süre ülke üzerinde blokaja uğramasına dayanıyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Mayıs ayı boyunca da yurt genelinde etkili olan bahar yağışlarını değerlendirdi. Dünya Meteoroloji Örgütünün, 25 Ocak 2011 tarihinde, La Nina etkisinin (Batı Pasifik Okyanusu'nda görülen okyanus akıntısının normalden ılık olması) son yüzyılın en önemli seviyesinde olacağını açıkladığını anımsatan Çağlar, şunları söyledi:

''Ülkemiz Marmara ve Kuzey Ege kıyıları dışında bol yağışlı bir bahar mevsimi geçiriyor. Yağışlı sistemlerin Akdeniz üzerinden gelmesi, atmosferin üst seviyelerinde yurdumuzu etkileyen kuzeyli hava akımlarının soğumaya neden olması ve bu soğuk havanın uzunca bir süre ülkemiz üzerinde blokaja uğraması sonucu ısınmaya bağlı kararsızlık yağışlarının güney, iç ve doğu bölgelerde etkili olması meteorolojik açıdan yağış fazlalığının en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Dünya Meteoroloji Örgütünün açıklamasında La Nina etkisinin, mayıs ayını da içine alacağı ve yaz başlangıcında yavaş yavaş azalacağı öngörüsünde bulunulmuştu. Bu nedenle haziran ayının ortasından itibaren meteorolojik şartların mevsim normallerine döneceği tahmin ediliyor.''

YAĞIŞ DURUMU

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Çağlar'ın verdiği bilgilere göre, Türkiye'nin 01 Ocak-30 Mayıs 2011 tarihleri arasında genel yağış durumu incelendiğinde yağış ortalamasının 356 milimetre olduğu dikkati çekiyor. Normalin yüzde 12 üzerinde olan bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 civarında daha düşük bulunuyor.

Yağışlar, aynı tarihler arasında Doğu Anadolu bölgesinde yüzde 27, İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinde yüzde 23, Akdeniz bölgesinde yüzde 15, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yüzde 12 normalin üzerinde, Marmara bölgesinde yüzde 16 ve Ege bölgesinde yüzde 7 normalin altında görülüyor.

Yağışlar, geçen yılın aynı dönemine göre Güneydoğu Anadolu bölgesinde yüzde 41, Akdeniz bölgesinde yüzde 10, İç Anadolu bölgesinde yüzde 9, Doğu Anadolu bölgesinde yüzde 5 ve Karadeniz bölgesinde yüzde 2 artış gösterirken, Marmara bölgesinde yüzde 43 ve Ege bölgesinde yüzde 24 oranında geçen yıl yağışının altında bulunuyor.

01 Ocak-30 Mayıs 2011 tarihleri arasında, Ankara yüzde 20, Adana yüzde 35, Diyarbakır yüzde 39, Samsun yüzde 47, Afyon yüzde 30, Kayseri yüzde 37, Konya yüzde 66, Erzurum yüzde 67 normalin üzerinde yağış alırken, yağışlar, Edirne'de yüzde 35, Bursa'da yüzde 19, İstanbul'da yüzde 12, İzmir'de yüzde 12 normalin altında, Antalya'da normali civarında gerçekleşti.

Yağışlar Edirne, Bursa, İzmir, İstanbul, Kayseri ve Antalya'da geçen yıl yağışının altında, Zonguldak, Rize, Afyon ve Ankara'da geçen yıl yağışı civarında, Adana, Diyarbakır, Samsun, Şanlıurfa, Konya ve Erzurum'da geçen yıl yağışının üzerindedir.

BARAJLARDAKİ DOLULUK ORANLARI

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden alınan bilgilere göre, 183 sulama maksatlı barajda doluluk oranı yüzde 74,1 civarında gerçekleşirken, doluluk oranı geçen yıla göre yüzde 5,5 fazla artış gösterdi. Buna göre; doluluk oranı, 161 barajda yüzde 50'nin üzerinde, 6 barajda yüzde 40-yüzde 50 arasında, 9 barajda yüzde 30-yüzde 40 arasında, 7 barajda ise yüzde 30'un altında bulunuyor. Aktif doluluk oranı yüzde 30'un altında olan 7 barajdan, 1'i Dicle Havzasında (Göksu), 2'si Fırat Havzasında (Seve, Kuzgun), 2'si Kızılırmak Havzasında (Fehimli, Yalıntaş), 2'si Konya Kapalı Havzasında (Gödet, May) yer alıyor. May baraj rezervuarında düdenler sebebiyle yeterli su birikmiyor.

Geçen yıl yüzde 91,8 civarında bulunan, İstanbul içme suyu barajlarındaki doluluk oranı yüzde 94,3 olarak belirlenirken, şehre verilen suyun yüzde 87,4'ü barajlardan, yüzde 12,6'sı Yeşilçay-Melen sisteminden sağlanıyor. İstanbul'da su sıkıntısı bulunmuyor.

Ankara'da geçen yıl yüzde 36,6 civarındaki içme suyu barajlarındaki doluluk oranı yüzde 36,4 civarında. Ankara'ya verilen suyun tamamı barajlardan karşılanıyor. İzmir içme suyu barajlarındaki doluluk oranı ise geçen yıla göre yüzde 2,5 artış göstererek, yüzde 63,2 olarak gerçekleşti. İzmir'de içme suyunun büyük kısmı Barajlardan temin ediliyor. Bursa içme suyu barajlarındaki doluluk oranı da yüzde 2,3 artarak, 98,2 oldu. Kente verilen suyun tamamı barajlardan sağlanıyor. İşletmede olan 67 enerji maksatlı barajda doluluk oranı ise yüzde 80,1 civarında. Geçen yıl aynı tarihte bu değer yüzde 79,6 civarındayken, barajlarda geçen yıla göre yüzde 0,5 daha fazla su bulunuyor.

BÖLGELERİMİZDE BUGÜNÜN HAVA TAHMİNİ

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli öğle saatlerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Bilecik çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra bölgenin iç kesimlerinde (Denizli, Uşak, Kütahya, Afyon ve Aydın'ın iç kesimleri) kuvvetli olması bekleniyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Hatay, Osmaniye, K.Maraş, Isparta, Burdur ile Antalya'nın kuzey ve batı kesimleri aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, kuzey ve batısı (Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat, Aksaray, Konya) aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Eskişehir, Çankırı ve Ankara'nın batı ve kuzey ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, bölge geneli akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Bolu ve Karabük çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Samsun, Çorum, Amasya ve Tokat çevreleri akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Elazığ çevreleri gece saatlerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı, diğer yerler parçalı bulutlu geçecek. aralıklı geçecek. Bölgenin doğusunda (Şırnak, Hakkari, Van, Ağrı, Iğdır, Kars, Ardahan) yer yer toz taşınımı görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı, zamanla çok bulutlu, Bölgenin batısı (Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa) gece saatlerinde aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.
Anahtar Kelimeler:
MeteorolojiYağmurIstanbul
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.