Evren'in AKP'li avukatı
 Meclis'te bugün akşam oldukça ilginç tartışmalara sahne oldu. Yargıtay ve Danıştay'da yeni daireler kurulmasını öngören yasa tasarısının görüşmeleri sırasında CHP'li İnce, 12 Eylül'de Kenan Evren ile çalışan AK Partilileri hatta Evren'in avukatlığını yapan milletvekilinin ismini verdi. Darbe tartışmalarının yaşanmasına neden olan bu tartışmada ortaya atılan isimler ise bir hayli ilginç!
TBMM Genel Kurulunda, Yargıtay ve Danıştayda yeni daireler kurulmasını öngören yasa tasarısının 2. bölümü üzerindeki görüşmeler sürüyor.
CHP Aydın Milletvekili Fatih Atay, iktidarın, getirilen tasarıyla ''Yargıtayı ele geçirmek istediğini'' öne sürdü. İktidarın, Türkiye'de sistemi değiştirmek istediğini, başkanlık sistemine geçmeyi arzu ettiğini savunan Atay, ''Partinizin Genel Başkanı bu dileğini dile getirdi'' dedi. 
MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, AK Parti'nin ''arka bahçe'' olarak şikayet ettiği yargıyı şimdi ''ön bahçesi'' haline getirmek istediğini iddia etti. Tasarının kanunlaşmasının ardından Yargıtaya atanacak yeni üyelerin de sıkıntı yaşayabileceğini savunan Bal, ''Bunlara, 'AKP'nin seçtiği üyeler' diyecekler ve yargının içinde siyasal tartışmalar başlayacak'' diye konuştu.
 
Görüşmelerde, tasarıya, Yargıtayda ''Bilgi İşlem Merkezi'' kurulmasını öngören yeni bir madde eklendi. 
Madde üzerine söz alan MHP Konya Milletvekili Faruk Bal, maddeyi destekleyeceklerini söyledi. Bal, MHP'de, adil ve makul sürede yargılama hakkını düzenleyecek ve yargının kendi içindeki sorunlarını çözecek ''Milli Yargı Projesi'' hazırladıklarını belirtti. Bal, bu projenin yargıdaki iş yükünü teknik destekle çözebilecek, usul hatalarını engelleyecek, maddi ve insan hatalarını önleyebilecek niteliklere sahip olduğunu ifade etti.
''İYİMAYA, KENAN EVREN'İN AVUKATIYMIŞ''
 
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, AK Parti'liler CHP'ye, ''Darbeci, statükocu, Ergenokoncu'' gibi yakıştırmalarda bulunduğunu, ancak ''asıl darbe yanlısının AK Parti olduğunu'' iddia etti.
İnce, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün, ''12 Eylül ürünü YÖK'ün kurucu üyesi olduğunu, eski İçişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Abdulkadir Aksu'nun da 12 Eylül döneminde Rize Belediye Başkanı yapıldığı'' görüşünü savundu. 
''Siz yalnızca darbe tüccarı olmakla kalmayıp darbecilerin avukatıymışsınız haberimiz yokmuş'' diyen İnce, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın, bir dönem Kenan Evren'in avukatlığını yaptığını öne sürdü. İnce, sözlerine şöyle devam etti: 
''Duyduk duymadık demeyin. Ey ahali, ey aziz halkım, ey sevgili milletvekilleri... Kenan Evren bu ülkede darbe yaptığında CHP'yi kapattı. Bu partinin yöneticilerin zorunlu ikamete tabi tutu. Arkadaşlarımız işkence görürken, Ahmet İyimaya Kenan Evren'in avukatıymış. Sizi gidi darbe şakşakçıları sizi, sizi gidi darbeciler sizi, sizi gidi Ergenekoncular sizi, sizi gidi darbe tüccarları sizi... Siz çelişkilerinize bir yenisini daha eklediniz. Sayın İyimaya bu kürsüye gelip ne diyecek?''
''ÇANKAYA'DAN GELEN PARAYI İADE ETTİM''
Söz alan Ahmet İyimaya ise okul olmadığı için köyünde ilkokulu okuma fırsatının bulamadığını, 12 yaşına kadar lastik ayakkabı dahi giyemediğini, babası general, annesi profesör olmayan, vasat köylünün çocuğu olduğunu söyledi. Yükseldiği her makama alın teriyle geldiğini anlatan İyimaya, şöyle devam etti: 
''Ankara Barosunda yapayalnız avukatlığı başladım ve sorumluluk hukukunda derinleştim. 12 Eylül'de birkaç senelik avukattım. Bildiri yayımlandığında beni en fazla üzen şey, avukat ve doktorların çok kazandığı ve vergi vermedikleriydi.
Tarih bana bir fırsat verdi. Tarihi 1993 ya da 1994'tür. 12 Eylül rejimi sona ermişti. Aziz Nesin, değerli meslektaşım Emin Değer'in dilekçesiyle Kenan Paşa'ya bir dava açmıştı. Kenan Paşa'yı darbeci sıfatının dışında tanımazdım. Bir sabah, saygı duyduğum Turgut Akıntürk bana telefon açtı. 'Kenan Paşa'ya dava açıldı. Yargıtaydan, hukuk bilim dünyasından sorduk bu konuda en kaliteli isim sensin. Davayı kabul eder misin?' dedi.
Bir darbe yapmış insanın, hukuktan yardım isteme talebine, aynı 1960 darbesinden sonra, kimi baroların 'Ben bunların avukatlığını alamam' diye karar verdiğinde, Ankara Barosunun bir savunma yıldızı gibi yükselip, 'savunmayı yaparım' dediği gibi ben de davayı aldım, avukatlık yaptım. 
Bir zarf içinde Çankaya'dan para geldi. Ben de 'ilk demeci avukatlık ücreti konusunda olan bir zatın parasını almıyorum ve iade ediyorum' dedim. Ben vicdanımda, ahlakımda; savunma mesleğinin kutsallığında... Rahmetli Faruk Eren'in 'Avukatlar olarak istemediğiniz kişiler olabilir ama her insanın derininde bir insan cevherinde çıkabilir' arifesini kendime ilke edinmiştim.''
''MİLLİ İRADEYE SAHİP ÇIKAN BU PARTİDİR''
AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ da parti grubuna yönelik ''darbeci'' nitelendirmesi karşılığında herkesin güleceğini ifade ederek, ''Hele bunu bir de CHP söyleyince keyiflerinin dozajı daha da artıyordur'' dedi.
CHP'nin, TSK İçhizmet Kanunu 35. maddesinde değişiklik öngören kanun teklifini de eleştiren Bozdağ, teklifin, darbe yapmak isteyenlerin elini güçlendirecek nitelikte olduğunu söyledi.
internethaber.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.