Şenol Güneş'ten çok sert açıklamalar
Sezonu değerlendiren Şenol Güneş, hakem hatalarını gündeme getirdi ve özelikle de Hürriyet gazetesini hedef aldı.

Bu sezonki en sert açıklamasını yapan Güneş, Fenerbahçe'nin şampiyonluğuyla ilgili "Fenerbahçe gerek saha içinde gerekse saha dışında lobisiyle çalıştı" diye yorumda bulundu.

Tecrübeli hoca gazete için "Fenerbahçe onların resmi yayın organı olduğunu açıklasaydı bir şey demezdim. Fenerbahçe TV onlar kadar taraflı değil" ifadelerini kullandı.

GÖRÜNTÜLER EŞLİĞİNDE HAKEM HATALARINI ANLATTI

Hakem hatalarını borkovizyon eşliğinde tek tek yorumlayan Güneş, bazı maçlardan örnekler verdi:  "Kayseri'de biz 2 puan verdik ağzımızı açmadık. Biz kötü niyeti konuşuyoruz. 3 maçta 3 penaltı verildi diyenler 1 maçta 3 penaltı kazandı. Bana göre ilk penaltı yüzde yüz penaltı değil."

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi. İşte Güneş'in açıklamalarından öne çıkan satır başları:

BEN HÜRRİYETİMİ KAYBETTİM AMA

"Ligin heyecanı kaybolduğu şeklindeki yorumlar. Trabzonspor aleyhine kullanıldı. Rakip takım yayın organı gibi çalışanlar olmuştur. Özellikle Hürriyet Gazetesi'nin ismini vermek istiyorum. Ben hürriyetimi kaybettim ama cesaretimi kaybetmek istemiyorum. Özellikle ilk yarıda TSYD toplantısında konuşmamdan alıntı yaparak benim antrenörlükten ayrılacağımı söylediler. Medyanın şampiyonluk yarışında üzerimizde olumsuz etkisi oldu.

Rakip takımın kalecisinin gol yemesi bunlar olağan şeylerdir. Siz bir takım şeyleri kamuoyu oluşturmak için söylüyorsanız biz de ona yanıt veriririz. Siz hakemi eleştirebilirsiniz. Ben kriz çıkarıyormuşum gibi kamuoyu oluşturuldu.

HAKEM HATALARI

Hakemler farklı maçlarda benzer pozisyonlarda çelişkili kararlar verdiler. Hakem atamaları ve kararları rayından çıktı. Çok baskı altında kararlar verildi. Kupa maçında Beşiktaş maçında ofsayttan gol yedik. Cüney Çakır'a karşı ağzımızı açmadık. Biz kupayı kaybettik o maçta. Karabükspor-Fenerbahçe maçında Selçuk Şahin'e verilmeyen kırmızı kart var.

Halis Özkahya bizim maçımızda penaltıyı vermedi ama aynı hakem benzer bir pozisyona Eskişehirspor-Bursaspor maçında penaltı verdi. Biz hakemler bize çalışsın istemedik. Bundan rahatsız oluruz. Karabük maçında Yunu Yıldırım çok kötü maç yönetti. Kayseri'de biz 2 puan verdik ağzımızı açmadık. Biz kötü niyeti konuşuyoruz. 3 maçta 3 penaltı verildi diyenler 1 maçta 3 penaltı kazandı. Bana göre ilk penaltı yüzde yüz penaltı değil.

ALEYHTE HABERLER

Oyuncuların kafa karıştırılması olayı var. Emenike, Selçuk gibi. Hürriyet Gazetesi bize bazen yer vermiyor ama Umut'un eşinden boşanmasının haberini veriyor. Sağolsunlar çok önemli bir haber! Oyuncuların kafasını karıştıran gazete başlıkları atıldı.

İyis kötüsüyle lig geride kaldı. 82 puanla ikinci olduk, üzgünüz. Herkesin hataları olabilir ama kimse kötü niyetli olmamalıdır. Gelecek yılın bu yıldan daha iyi olmasını diliyorum. Farklı düşüncelerimiz olsa da aynı geminin içindeyiz. Türkiye'de kaos ve şiddet ortamını eleştirenler şiddet ve kaos ortamı yaratmamalı.

Transfer düzeni değişmelidir. Büyükleri daha büyük yapan bir düzen var. Başarılı olup olmadığımızı kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

GÜÇLÜ OLAN GÜCÜNÜ KULLANIR

Bu konuda ne yapsak değişmez. Düzen aynıdır. Bu düzen içinde güçlü olan gücünü kullanır. Bu hiç değişmeyecek. Yunus yıldırım ikinci yarıda bizim üç maçımıza geldi. F.Bahçe'nin hiç maçını yönetmedi. Bunları MHK Başkanı bilmiyor mu? Abdurrahman Arıcı da bunların içerisin de başkaları da. Ben onlarla ilgili konuşsam ne olacak. Birkaç tane bizim de lehimize karar verildi ama bu da doğru değil ki. İkinci yarı darmadağın ettiler hakemlerimizi, atamalarla. Abdurrahman Arıcı'yla ilgili ben de çok şey duyuyorum. Herhalde milletvekili kendisi. Siyasi işlere girmek istemiyorum açıkçası.

YANLIŞ YORUMLADILAR

Devre arasında yapılan TSYD toplantısında Mustafa Denizli'ye ne zaman antrenörlüğü bırakacaksınız diye sordular. 3 sene daha çalışırım dedi. Ben de ben daha gencim Mustafa Hoca'dan daha sonra bırakırım dedim. Bunu yanlış yorumladılar. Şenol Güneş kriz çıkarıyor dediler. Emeğe saygı dediğimizde bize saldıranlar şimdi Fenerbahçelilere sessiz kalıyor.

Gelecek sezon da ben işimi devam edeceğim. Pozisyonumda değişiklik yok. Trabzonspor'un yönetimi var, teknik heyeti var. Ben takımdan sorumluyum. Takımla ilgili oyuncu alınacaksa onu söylerim. Ben buradaki sorunları çözmek için buradayım.

EGEMEN VE SELÇUK BİZDEN AYRILDILAR DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Egemen ile Selçuk bizden ayrıldılar diye düşünüyorum. Kendileriyle konuştuğumuzda o havayı hissediyorum. İmza atılmaması bir hatadır. Kendilerine de söyledim, kalabiliyorsa kalsınlar.

JAJA VE COLMAN DA GİTMEK İSTEDİĞİNİ SÖYLEMİŞ

Jaja'nın menajeri aramış gitmek istiyor gibi şeyler söylemiş. Otobüste gelirken Colman da gitmek istediğini söylemiş. Colman ve Jaja'nın sorunları vardı. Jaja da iyi çocuk aslında ama bazı sorunları vardı. Şu anda da görüntüsü iyi değil tabi. Gelip gelmeyeceğini zaman içerisinde göreceğiz, durumunun ne olacağını şu an için bilemiyorum.

YATTARA SEN NASIL BİR ADAMSIN?

Bu aşamada alacağımız transferlerin iyi ve uyumlu olması önemli. Gidecek oyuncular da henüz belli değil, özellikle yabancılar. Transfer değişiminde bir sıkıntı yaşayacak gibiyiz. Yattara sezon başında sorunları vardı ama sonrasında bir sorunu yoktu. Başlangıçta oynamadığı zaman küsmeleri vardı. son zamanlarda takımın en örnek oyuncusu gibiydi ama anlaşma yaptıktan sonra. Kalmasını istedim. Yattara ile son maçta konuştum. Ne kadar samimi bilmiyorum ama son maçta ihtiyaç varsa oynatacağım. İstersen son 5 dakika alayım seyircileri selamla dedim. Kafam karışık oynamak istemiyorum dedi. Maç 3-0 oldu ve geldi ben seyircileri selamlamak istiyorum dedi. Sen nasıl bir adamsın?

Jaja gider mi gitmez mi? Öyle sorunlar var ki adamın kişisel sorunları takımın üstünde. Egemen ve Selçuk oyuncu olarak son ana kadar ellerinden geleni yaptılar. Belirsizlikler nedeniyle giden oyunculara veda etmemiz sorun oluyor.

KALMALARINI İSTERİM

Egemen de Selçuk da kalmasını istediğim oyuncular. Türk oyunculardan yana sıkıntım yok, yabancı oyunculardan Colman'ın kalmasını isterim. Kafası karışık onun biraz, belki de onu Jaja etkilemiştir.

Cale'nin kayınpederi, menajeri geldi, durumunu söyledi. Ben de transferi konusunda yardımcı olacağımızı söyledim. Gerekli parayı getirdikten sonra gidebileceği kendisine söylendi.

GİDERLERSE SIKINTI OLACAK

Trabzonspor yabancılara iyi paralar verdi ama beklediğin tam alamadı. Zaman zaman katkı da sağladılar bunu da söylermek lazım. Yerli de sıkıntı var. Selçuk ve Egemen gitmediği zaman bir sorun olmazdı ama giderlerse sıkıntı olacak.

Şaibe demek doğru değil. Sizin yakın dostunuz mafyanın başıysa ve size kıyak geçiyorsa mafya iyidir. Size yakın değilse mafya kötüdür! Bu ahlak anlayışıyla ilgili bir konu. Çuvaldızı kendine batırmak lazım. Sizin gücünüz var da bunu tarafız kullanırsanız sizi ezerler. İhaleyi kim alır? İşini iyi yapan mı alır yoksa onun yan gücü mü alır. Hepimiz sokağa çıktığı zaman birbirine güvenebilir mi? Eğer bu duyguyu yerleştiremiyorsanız olmaz. Bana da söylenen ya kardeşim sen çok iyisin ama niye bunları yapmıyorsun. Yapsaydım ben olamazdım ki.

Başbakan İÇİN NE DEDİ?

Umut konusunda yine teklif var diyorlar. Bilmiyorum, çok sorunumuz var. Biz sorunu severiz!
Başbakanın şampiyonlukta hiç etkisi de olmayabilir olabilir de. Oradan kimin ne aldığına, ne kadar etkilendiğine bağlı. Bir suçlu bularak bu bunu yaptı dersek ben de haksız olurum. Başbakan'ın şampiyonlukta etkisi olduğu konusunda yorum yapmak doğru değil. Başbakanın bunu planladığını düşünmüyorum ama birileri onu orada çok güzel hazırladılar! Ne güzel yaptılar! Ama Fenerbahçe'ye haksız şampiyon oldu demek saygısızlık olur. Fenerbahçe gerek saha içinde gerekse saha dışında lobisiyle çalıştı.

FENERBAHÇE ONLAR KADAR TARAFLI DEĞİL

Hürriyet gazetesi sürekli üzerimize oynadı. Bunları söylemem doğru değil ama olay buydu. Fenerbahçe onların resmi yayın organı olduğunu açıklasaydı bir şey demezdim. Fenerbahçe TV onlar kadar taraflı değil. Bağırdılar, kalecilerle ilgili konuştular. Biz ağzımızı açmadık. Kaleciler gol yediğinde birçok şey söylendi. Ivankov bizim için mi oynadı? Bir maçtan önce oyuncu için spekülasyon yapılması çok yanlış.

EMENİKE FENERBAHÇE'YE GİDERSE YANLIŞ OLUR

Emenike, F.Bahçe maçında oyanamadı. Bir de onlara giderse bu çok yanlış. Güçlüler, zayıfları ezer. Adam oynamadı sonunda. Gidecek mi, gitmeyecek mi? Fenerbahçe'ye giderse büyük tartışma konusu olacak. Sezer için de aynı şey geçerli. Biz burada kendimiz eleştiriyoruz, herşeyi konuşuyoruz ama Lig TV gelmedi. Lig TV Türk futbolunun önemli bir değeri. Burada olmalarını isterdik.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.