Öne Çıkanlar Elazığ gaziosmanpaşa kırıkkale Odasında Suç

Bu haber kez okundu.

DHA YURT BÜLTENİ - 11

Diyarbakır'da 1,5 yıllık evli çift, evlerinde ölü bulundu

DİYARBAKIR’ın Çınar ilçesinde, 1,5 yıl önce evlenen Memduh Tüfek ile Yasemin Tüfek (25), evlerinde tabancayla vurularak ölmüş halde bulundu. Jandarma Memduh Tüfek'in eşini vurduktan sonra aynı tabancayla intihar etmiş olma ihtimali üzerinde duruyor.
İlçeye bağlı Kılıçkaya Mahallesi'nde yaşayan Memduh-Yasemin Tüfek'in evinden, 10 Şubat Pazartesi günü silah sesi geldiğini duyan çevre sakinleri, jandarmaya ihbarda bulundu. Aynı dakikalarda kilitli kapıyı kırarak içeri giren komşular, 1,5 yıllık evli çifti kanlar içinde buldu. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda jandarma ve sağlık ekibi sevk edildi. Sağlık görevlileri, çiftin hayatlarını kaybettiğini belirledi.
Tüfek çifti, yapılan otopsinin ardından Kılıçkaya Mahallesi'ndeki mezarlıkta toprağa verildi.
Jandarma, Memduh Tüfek'in eşi Yasemin Tüfek'i öldürdükten sonra intihar etmiş olma ihtimali üzerinde duruyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
-----------------
Acil servisten görüntü
Acil servis önünde bekleyen kalabalık
Ambulanslar 
Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Mehmet Mucahit CEYLAN DİYARBAKIR,()

===========================

Marmara Denizi'nin temizliği için Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortak adım attı

BURSA körfezinin kirlilikten arınması için TÜBİTAK Marmara Araştırmaları Merkezi ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında iş birliği yapıldı. Hayata geçirilecek olan proje sayesinde 2 yıl boyunca Marmara Denizi'nin Bursa'ya bakan kıyılarının su kalitesi izlenecek. Körfezin kirlilikten arınması için de arıtma tesisleri ile derin deşarj hatlarının sağladığı katkılar da rakamsal olarak ortaya konmuş olacak.
Bursa'daki Gemlik Körfezi'nin kirlilikten arınması amacıyla Mudanya, Kurşunlu, Küçükkumla, Gemlik Atıksu Arıtma Tesisleri ile Karacaali paket arıtma tesisi ve derin deşarj sitemleri gibi milyonlarca liralık yatırımı hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, TÜBİTAK'la ortaklaşa yürütülen proje ile 2 yıl boyunca körfezdeki su kalitesini izleyecek. TÜBİTAK Marmara Araştırmaları Merkezi (MAM) Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü tarafından yürütülecek çalışma Ocak ayında başladı.  Proje kapsamında, TÜBİTAK Marmara Araştırma Gemisi, Gemlik Körfezi'nde 32 örnekleme noktası, 5 derin deniz deşarjı noktası ve Gemlik Körfezi'ne dökülen derelerde su numuneleri almaya başladı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da beraberindeki Gemlik Liman Başkanı Mustafa Asıl Sulu ve BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç ile birlikte Gemlik Limanı'ndan gemiye binerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
DAHA MAVİ VE DAHA TEMİZ
TÜBİTAK Marmara Araştırmaları Merkezi Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdürü Dr. Selma Ayaz, ilk olarak Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a çalışma sistemlerini anlattı. Daha sonra geminin laboratuvarını da gezen Başkan Aktaş, denizden numune alınması ve alınan numunelerin nasıl işlemlerden geçtiğini de bizzat yerinde gördü. Birçok değere sahip olan Bursa'nın aynı zamanda bir deniz kenti olduğunu hatırlatan Başkan Aktaş, "Bizim bir tane amacımız var. O da Gemlik Körfezi'nin daha mavi, daha temiz ve su kalitesinin daha iyi olması. Bu noktada BUSKİ olarak da yatırımlarımız var. TÜBİTAK'la yaptığımız bu çalışma ise Bursa'da ilk kez hayata geçiriliyor. Bu izleme çalışması ile Gemlik Körfezi'nin kirlilik durumu ve ekosistem özellikleri tespit edilecek. BUSKİ'nin deniz kirlenmesinin önlenmesine yönelik yapmakta olduğu yatırımlar ve faaliyetler, etkileri proje çıktıları ile birlikte değerlendirilecek. Projenin ilk saha çalışması Ocak ayında Gemlik Körfezi'ne dökülen derelerde TÜBİTAK MAM uzmanları ile birlikte gerçekleştirildi. Örnekleme çalışmalarına iki yıl boyunca iki aylık periyotlarla devam edilecek.  Derelerde yapılacak kirlilik izleme çalışmaları ile Gemlik Körfezi'ne gelen kirlilik yükleri belirlenebilecek. Gemlik Körfezi'nde su kalitesi mevsimsel değişimlerle birlikte tespit edilebilecekö dedi.
'MARMARA DENİZİNİN TEMİZ KALMASINI ARZU EDİYORUZ'
Temizliğin sürdürülebilir kılınmasını arzu ettiklerini vurgulayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, "Özellikle gelişen, sanayileşen, büyüyen Bursa'mızın incisi mesafesindeki Marmara Denizi ve Gemlik Körfezi'nin temiz kalmasını arzu ediyoruz. Bunun için Mudanya'da, Gemlik'te arıtmaya yönelik yatırımlar yaptık. Proje çıktıları doğrultusunda arıtma tesislerinde olası revizyonları da gözlemleme imkanımız olacak. Ayrıca BUSKİ tarafından işletilmekte olan evsel ileri biyolojik arıtma tesislerinden derin deniz deşarjı ile denize boşaltılan atık suların denize olan etkileri araştırılacak. Derin Deniz Deşarjı Hatları boyunca TÜBİTAK MAM uzmanlarınca akustik ve optik görüntüleme çalışması yapılacak. Var olan problemleri de kısa sürede görme imkanına sahip olacağız. Marmara denizinin temizliği adına çok önemli bir çalışma. İSKİ'de bu çalışma 15-20 yıldır devam ediyor. Kocaeli bizden daha önce başladı. Şimdi bizimle birlikte tüm Marmara Denizi'ni bu manada tamamlamış olacağız. İnanıyor ve ümit ediyorum ki, sürdürülebilir kıldığımız sürece, gerekli tedbirleri aldığımız ve sahip çıktığımız sürece daha iyi neticeler ortaya çıkacak. BUSKİ'ye ait derin deniz deşarjı hatlarında mevcut durum tespiti yapılabilecek ve deşarj hattında meydana gelen problemler doğru tespit edilerek çok kısa sürede problemler giderilebilecek. Bu projeden elde edilecek veriler, ilgili yönetmeliklerimiz kapsamında değerlendirilerek körfez su kalitesinin korunması ve iyileşmesine yönelik gerekli adımlar atılacakö diye konuştu.
TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü Müdürü Dr. Selma Ayaz da Bursa Büyükşehir Belediyesi ile birlikte yürüttükleri projede 32 örnekleme noktası olduğunu belirterek, aldıkları numunelerin fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametrelerinin analizini yapıp kirlilik seviyelerini belirleyeceklerini kaydetti. Denizden numune alınması çalışmasını izleyen Başkan Aktaş, daha sonra laboratuvara geçip, burada da numunelerin ne gibi işlemlerden geçtiğini yerinde gördü. Kaptan köşkünü de ziyaret eden Başkan Aktaş, bizzat yerli ve milli olarak üretilen TÜBİTAK MAM Araştırma Gemisi'nin özellikleri hakkında bilgi aldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
----------------------
-Gemiden detaylar
-Yapılan incelemelerden detaylar
-Gemlik sahilinden drone görüntüleri
-Genel detaylar

Haber: Semih ŞAHİN-Huzeyfe ÖZDEMİR -Kamera: Kazım BULUT/GEMLİK, (Bursa), ()

======================================

Çanakkale'de 80 kaçak göçmen ile 1 organizatör yakalandı

ÇANAKKALE'de, jandarmanın düzenlediği 3 ayrı operasyonda, 80 kaçak göçmen yakalandı. 1 organizatör gözaltına alındı.
Çanakkale İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, göçmen kaçakçılığı ile mücadele kapsamında Ayvacık, Gelibolu, Bayramiç ilçelerinde düzenledikleri 3 ayrı operasyonda, Afganistan uyruklu 80 kaçak göçmen yakaladı. Organizatör T.A. gözaltına alındı. Operasyonlarda 1 minibüs ile 80 can yeleği ele geçirildi.
Kaçak göçmenler, jandarmadaki işlemlerinin ardından Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edildi. Gözaltına alınan organizatör T.A.'nın ise jandarmadaki işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
----------------
-Yakalanan kaçak göçmenlerden görüntü.

Haber-Kamera: İpek YAVAŞ/AYVACIK (Çanakkale), ()

======================================

Bulduğu içinde 17 bin lira olan çantayı sahibine teslim etti

ÇORUM’un Osmancık ilçesinde işçi Murat Bardak, bulduğu içerisinde yaklaşık 17 bin lira olan çantayı, sahibi İhban Yıldırım'a teslim etti.
Karayolları'nda işçi olarak çalışan Murat Bardak, Osmancık Sanayi Sitesi’nde, içerisinde 17 bin lira olan çanta buldu. Bardak, durumu zabıtaya bildirdi. Zabıta ekipleri, bir miktar para bulunduğuna dair anons yaptı. Aracını tamir ettirmek için geldiği sanayide çantasını kaybeden İhsan Yıldırım, belediyeye giderek parayı teslim aldı. 
Yolda bulduğu paranın sahibini aradığını anlatan Bardak, "Bir an bile tereddüt etmeden çevrede paranın sahibini bulmaya çalıştım. Bulamayınca zabıta ekiplerine başvurdum. Onlarda paranın sahibini bulduktan sonra teslim ettik. Biz helal para kazanan insanlarız hak etmediğimiz paraya el süremeyizö dedi.
İhsan Yıldırım da parayı bulan Murat Bardak’a teşekkür ederek, "Karşılığında bir miktar para vermek istedim, fakat kabul etmedi. Bunun 'insanlık vazifesi' olduğunu söyledi" diye konuştu. 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
--------------------
-Parasını kaybeden ve bulanın buluşması
- Açıklamalar 
-Detaylar

Haber-Kamera: Mustafa ULUSOY /ÇORUM, ()

=======================================

Emet'te 182 kişi TOKİ'den ev sahibi oldu

KÜTAHYA'nın Emet ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan 182 konutun hak sahipleri, kura çekilerek belirlendi.
TOKİ ve Emet Belediyesi işbirliğiyle yapılan 4'üncü etap 2+1 ve 3+1 daire kuraları, Emet Termal Otel toplantı salonunda noter huzurunda çekildi. Salonu dolduran vatandaşlar heyecanla kura çekilişini izledi. İlk kura çekilişini Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan yaptı. Kura ile ev sahibi olanlar dev ekrana yansıtılan kura listesinin fotoğrafını çekip, mutluluklarını yakınlarıyla paylaştı. Yaklaşık 2 saat süren kura çekilişinin ardından dar gelirli 182 kişi ev sahibi olmanın sevincini yaşadı. Yeni evli olduklarını söyleyen Erdem ve Gamze Kolku çifti, kurada isimlerini gördüklerinde çok mutlu olduklarını ifade ederek, "Yakın zamanda evlendik ve evimiz yoktu. Evlendikten sonra TOKİ'ye müracaat ettik ve bugün de hayırlısı ile ev sahibi olduk. Bir an önce kendi evimize geçerek huzurlu bir yaşam diliyoruz" dedi. Kura ile ev sahibi olanlardan Süleyman Bülbül (75), "Köyde eski bir evimiz var ama ilçede bir evimiz yoktu, hayırlısı ile bugün ilk kez ev sahibi oldum. Ömrüm yetene kadar kendim durup sonra çocuklarıma bırakacağım" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
----------------
-Programın açılış konuşmaları
-Kura çekimi
-Ev sahibi olmak için bekleyenler
-Salondakiler detay
-Ev sahibi olanlarla röp.
-Genel görüntüler

Haber-Kamera: Oğuzhan KILIÇ/EMET(Kütahya),()

=================================

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol