Öne Çıkanlar kırıkkale Samandıra Elazığ gazeteciyazarmurataydın ibbbaskanı

Bu haber kez okundu.

Mustafa Cengiz: Fikir ayrılığı yok, ayrı fikirlerdeysek ayrı yollara gitmemiz gerekir

“Arda Turan gündemimizde yok”
“Arda konusuna gelene kadar teknik heyetin hiçbir isteğine hayır demedik”
"Devlete teşekkür etmeliyiz"
“Hocamızın yönetim kurulu bilgi sızdırdı açıklaması bizi rahatsız etti”
 “Transferde karar Galatasaray yönetim kurulunda alınır”
“Biz bu konunun hala gündemde olmasında rahatsızız”
“Tüm konsantrasyonumuzu şampiyonluk yürüyüşümüze vermemiz gerekir”
“Galatasaray harcama limitini aşsaydı kesin ceza verirlerdi”
“Eksiklerimizi kapatarak şampiyon olacağız”

Özgür KABAN – Özgür KUMANOVALI/ İSTANBUL, () – Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, “Biz spor kulübüyüz, bu kulübün bir başkanı teknik direktörü var. Karar Galatasaray yönetim kurulunda alınır. Fikir ayrılığı olmaması gerekir. Ayrı fikirdeysek ayrı yollara gitmemiz gerekir, böyle bir şey yok. Tek karar vardır, bir yönetim kurulu kararı” dedi.
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Türk Telekom Stadyumu Basın Toplantı Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya İkinci Başkan Abdurrahim Albayrak ve başkan yardımcılılarında Yusuf Günay’da katıldı.
“ARDA KONUSUNA GELENE KADAR TEKNİK HEYETİN HİÇBİR İSTEĞİNE HAYIR DEMEDİK”
Sarı-kırmızılılarda gündemi meşgul eden Arda Turan transferi hakkında açıklamalarda bulunan Mustafa Cengiz, “Bu toplantıyı yapmamızın bir tek amacı var. 28 Aralık Cumartesi günü oynanan Antalyaspor maçından bugüne, dünkü Rize maçı da dahil eski ve bize hizmet etmiş bir futbolcumuz ile ilgili oluşan polemikler ve iddialar üzerine, camiamızın ve taraftar kitlemizin bir ayrışmaya gittiğini ve yanlış bilgilendirme olgusunu gördüğümüz için bu toplantıyı yaptık. Camiamızın kenetlenmesi, sonsuza dek sürecek şampiyonluk yürüyüşümüzün devamı adına yaptık. Sayın hocamızın bu söyleminden bu yana sizlere canlı yayında açıkladığım tek bir şey var. Bu futbolcu gündemimizde yok ve bize intikal eden resmi bir şey yok. Bizim 2 yıldan bu yana bizde transfer şöyle yapılır. Bu kardeşimiz gibi bir isim ise sportif direktöre gelir inceler, teknik direktör ve ekibi de inceler, sonra sportif direktöre ve Abdurrahim Bey’e gelir. Oradan da mali işler ile görüşülür. UEFA Finansal Fair Play için de ise onaylar. İşin final noktasında bana gelir. Bizde transfer böyle işler. Şükürler olsun ki yaptığımız transferlerde sınırları geçmedik. Biz teknik kadronun istediği hiçbir şeye hayır demedik. Arda konusuna gelene kadar. Biz camianın yansımasıyız, camia ve taraftar ne diyor biz ona bakarız. Arda ile ilgili süreç içerisinde gelmiş bir şey yok. Sadece konuşarak ve sosyal medya üzerinden gerçekçi olmadan bir futbolcu transferi ile ilk defa karşılaşıyorum. Sayın hocamıza hem telefon ile hem yüz yüze gündemimizde olmadığını söyledim. Arda Turan şu an ki transfer gündemimizde yok. Ben hep bu konu hakkında konuşmaktan bıktım. Bu konunun kapanmasını istiyorum. Bizde artık yönetim olarak çıkan haberlerden çok rahatsızız. Arda Galatasaray’a büyük emekler vermiş, katkılar vermiş ve Galatasaray sayesinde buralara gitmiş bir kardeşimiz. Ona yaşamında hayırlı, sağlıklı yıllar diliyorum” diye konuştu.
“OYUN OYNANIRKEN KURAL DEĞİŞTİRMEYE KARŞIYIZ”
Fenerbahçe’nin harcama limitleri konusunda Türkiye Futbol Federasyonu’na yaptığı başvuru hakkında da görüşünü dile getiren Cengiz, “Anayasayı bir kere delmekle bir şey olmaz deniyor, bence olur. Kurallar yok edilmek için konulmaz, sarı ışık yanmışsa arkasında kırmızı da gelir. Bu sadece Galatasaray ile ilgili değil herkes için geçerli. Biz oyun oynanırken kural değiştirmeye şiddetle karşıyız. Bundan sonra biz geç kaldık, uykuya daldık gibi biz tekrar oynamak istiyoruz gibi söylemler Türk futbolunun başına dinamit koymaktır. Herhangi bir kulüp için değil herkes için bunu söylüyorum” şeklinde konuştu.
“HOCAMIZIN YÖNETİM KURULU BİLGİ SIZDIRDI AÇIKLAMASI BİZİ RAHATSIZ ETTİ”
Teknik direktör Fatih Terim’in dünkü Çaykur Rizespor maçı sonunda yönetim kurulunun Arda Turan konusunda yapılan transfer toplantısının ardından bilgi sızdırdığı imaları hakkında Mustafa Cengiz, “Biz spor kulübüyüz, bu kulübün bir başkanı teknik direktörü var. Karar Galatasaray yönetim kurulunda alınır. Fikir ayrılığı olmaması gerekir. Ayrı fikirde isek ayrı yollara gitmemiz gerekir, böyle bir şey yok. Tek karar vardır, bir yönetim kurulu kararı. Hocanın o sözcüğü bizi çok yaraladı, Galatasaray’a yakışmadı lafı. Arda Turan konusu Antalyaspor maçından bu yana konuşuluyor Sayın hocamızın Arda ile kalbi bağlantıları var, takıma o almış, Avrupa’ya o yollamış. Arda ile onur duyduk, yolu açık olsun dedik, onunla gurur duyduk. Nasıl Merih, Cengiz ile övünüyorsak onla da onur duyduk. S400 kodlarını verir gibi ‘bilgi sızdırmak’ lafı hiç hoş olmadı. Ben demem, hicap duyarım. Ne vermişiz şu an gündemde bu var. Bilgi sızdıran bir yönetim kurulu. Sayın hocam ile 4,5 saat beraberdik, ben yönetime teşekkür ediyorum, hocamız gelmişti odamda görüşüyorduk. Gayet iyi ,hiç sorun yok. Biz aynı noktada ve duruştayız. Ona da bunu söyledik. Bazı medyadaki arkadaşlarımız bu bilgileri almış olabilir. Bu sızan bilgi ne? Bu mahrem, gizli kodlar ne? Arda Turan’a yönetim hayır diyor. Bu iyi yönetilecekmiş. Ne yapacaktık Arda’yı yeniden mi alacaktık? Hala anlamıyorum. Ben teknik direktör olsam yönetim ve başkan yardımcıları için bu lafları söylemem. Ben teknik açıdan bu işe karışamam, ona teknik ekip karar verir. Biz idari ve sosyal olarak bu arkadaşın Galatasaray’a yararı olmayacağını düşünüyorum” dedi.
“ARDA TRANSFERİNİN MEDYA ÜZERİNDEN TARTIŞILMASI BENİ RAHATSIZ ETTİ”
Arda Turan transferinin medya üzerinden tartışılmasının kendilerini rahatsız ettiğini ifade eden Cengiz, “Ben medya üzerinden Fatih hoca ile polemiğe girmem. Biz bir transferin medya üzerinde realize edilmeye çalışması bizi üzdü ve rahatsız etti. Biz hocamızın bu açıklamalarda bulunmasını beklemiyorduk. Onyekuru geldiği zaman tesislere geldim, 2 saat oradaydım. Hoca Arda konusunda ilk açıklamayı orada yaptı, ben de oradaydım keşke orada hangi konuşmaları yapacağımın sınırlarını yüzüme söyleseydi. Biz samimi ve netiz, asla Bizans’ın içinde olmadık. Biz rahatsızız ve bu konunun kapanması için bu toplantıyı yaptık. Önümüzde çok önemli maçlar var, bizim bütün konsantrasyonumuzu şampiyonluk yürüyüşüne vermemiz gerekir” ifadelerini kullandı.
“HOCAMIZIN İSTEDİĞİ 30’A YAKIN TRANSFERİ GERÇEKLEŞTİRDİK”
Fatih Terim ile gerektiğinde toplantı yapacaklarını belirten Mustafa Cengiz, “Hoca ile gerektiğinde toplantı yaparız. 30’a yakın hocamızın istediği her türlü transferi yaptık. Ozan Kabak 7,5 milyon Euro’ya İtalyan ekibine gidiyordu ben izin vermedim ve gitmediler. 11 milyon Euro’ya yakın Galatasaray’a para kazandırdı. Bizim buna gereksinimimiz vardı. Şu anda da açıklarımız var, bunu kapatmak için çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.
“GALATASARAY HARCAMA LİMİTİNİ AŞSAYDI KESİN CEZA VERİRLERDİ”
Galatasaray’ın her zaman kurallara uyduğunu söyleyen Cengiz, “Galatasaray olsa kesin ceza verirlerdi, yüzde yüz eminim. Biz pul filan tavlada çalsak bile o başkan bitmişti. Bizim başkanlarımız onurlu ve gururludur. Altındaki sandalyeye kendisi vurur. Biz örnek olmalıyız. Sadece kendisi için yaparsanız o işin sonu hüsrandır. Galatasaray her zaman kurallara uymuştur” dedi.
“DEVLETE TEŞEKKÜR ETMELİYİZ”
Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ile her zaman görüşmeye açık olduğunu belirten Cengiz, "Ali Koç ile her yerde her zaman görüşürüm. Yüzlerce kulüp var. Kulüpler Birliği’nde 18 kulüp zaten oradayız. Bu tip tartışmalar ile devletin şevkini siz kıramazsınız. Yaraya merhem sürüyor, kökten halletmiyor, doğru ama siz kendi talep ve ihtiyaçlarınıza uygun olmadığı için yapılandırmaya kötü diyemezsiniz. Devlet burada bize yardımcı oluyor tabi daha iyi hale getirilebilir. Size uygun gelmiyor ise giyme ama bırak devletin yaptığı bir şeyi destekleyelim. Kral çıplak değil gayet giysili ve devlete teşekkür etmemiz gerekir” şeklinde konuştu.
“EKSİKLERİMİZİ KAPATARAK ŞAMPİYON OLACAĞIZ”
Stoper transferi yapmak için çalıştıklarını vurgulayan Mustafa Cengiz, “Bizim her ocağımız yaz. Bizim her yazımıza kışa çevirmeye çalışıyorlar. Stoper çalışmalarımız var. Bizim isteğimiz teknik kadronun istediği en iyi şekilde kadromuzu şekillendirmek. Biz inşallah bu kadro kalitesini sahaya yansıtacağız ve şampiyon olacağız. İnşallah eksikleri kapatarak yürüyüşümüze devam edeceğiz” diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
- Mustafa Cengiz’in açıklamaları

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol