ANKARA'da 2 bin 56 dolmuş, koronavirüs başta olmak üzere salgın hastalıklara karşı dezenfekte edildi.
Çin'de ortaya çıkan koronavirüsün, tüm dünyaya yayılmasının ardından Başkent'te toplu taşıma araçlarında başlatılan dezenfeksiyon ve temizlik çalışmaları sürdürülüyor. Daha önce Ankaray, Metro, teleferik, EGO otobüsleri ve özel halk otobüsleri, Şehirler Arası Terminal İşletmesi, camiler, gençlik merkezleri ve belediyeye bağlı aile yaşam merkezleri salgın hastalık riskine karşı dezenfekte edildi.
Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının tespit edilmesi ile birlikte artırılan önlemler kapsamında, kentteki 2 bin 56 dolmuşta da dezenfekte işlemi yapıldı. Araçlar, 'Geniş Spektrumlu Virüsidal Dezenfektan' ile iç ve dış sterilizasyon işlemine tabi tutuldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi kontrolünde, Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası'nca gerçekleştirilen çalışmada tüm dolmuşlar virüs tehdidine karşı temizlendi.
Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanı Mustafa Koç, denetimlerin il genelinde aralıksız devam edeceğini belirterek, şöyle konuştu:
"EGO ve özel halk otobüsleri, Metro, Teleferik ve Ankaray vagonlarında başlatılan hijyen çalışmalarının minibüslerde olmazsa eksik kalacağını düşündük. Minibüsçüler Esnaf Odasına yazılı bildirimde bulunarak, her gün araçların iç-dış fiziksel temizliğinin yanı sıra iç kısımlarda da salgın hastalık riskine karşı kimyasal ve biyolojik temizlik yapılmasını istedik. Salgın hastalıklardan halkımızı korumak için başlattığımız bu çalışmalar nedeniyle duyarlı davrandıkları için oda yönetimine teşekkür ediyoruz. Başkentliler toplu taşıma araçlarının tümüne güvenle binebilirler. Zabıta ekiplerimiz her gün sabah akşam temizlik çalışmasının yapılıp yapılmadığını kontrol ediyor."