Türkiye tarihi seçime giderken, hangi adayın ne kadar oy alacağı, seçimin ikinci tura kalıp kalmayacağı tartışmaları devam ediyor.

Siyaset en hareketli günlerini yaşıyor. İttifaklar  yoğun çalışma peşinde. Cumhurbaşkanlığı seçimi için yarışacak 4 aday var. Seçimin birinci turda sonuçlanması son günlerde yaşanan gelişmelerle biraz zor görülüyor.

Her iki tarafı da bölüp, oy toplayacak iki aday var.

Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan yoğun bir çalışma yaparken, AKP’de 6 lı masaya eş bir yapı oluşturdu.

MHP AKP ile birlikte olmasına rağmen, baraj riski olmasına rağmen, AKP listelerine girmeden Milletvekili aday listesini YSK’ya veren ilk parti oldu.

Millet İttifakına bakınca, orda da İyi Parti dışında tüm partiler CHP Listesinden seçime giriyor.

Türkiye’nin muhafazakâr tabanına sahip, Saadet Partisi, DEVA Partisi, Gelecek Partisi CHP Listesi’nden milletvekili adayı olarak seçime giriyor. Demokrat Parti de aynı listede yer alacak.

Tabi bu 4 partinin CHP Listesinden seçilecek noktalarda aday gösterilmesi, CHP içinde sıkıntılı bir sürece neden olacak. Çünkü, vekillik bekleyen çak soyadı CHP’li istediği sıradan aday olamayacak. Bil ki da bu gece yapılacak aday listesinin Yüksek Seçim Kuruluna verilip açıklanmasından sonra ciddi krize neden olacak.

Partiden istifalara kadar giden sonuçlar görülürse kimse şaşırmasın.

Cumhur İttifakı’nda da aynı sıkıntılar ortada…

İki ittifakta da bir gerçek var…

Ülkücü tabana sahip iki parti ittifak listesinden milletvekili aday listesine girmedi.

MHP’nin AKP Listesinden girmemesinin ardından kendine güveni olduğu gibi, HÜDAPAR ile aynı listede olmak istemeyişinden kaynaklandığı da kulislerde konuşuluyor…

MHP tabanında, Cumhurbaşkanlığı oyunu Sinan Oğan’a kullanma gibi konuşmalar yapıldığı ifade ediliyor.

Sinan Oğan’da bilindiği gibi MHP’den ayrılan bir siyasetçi.

Azeri kökenli olan Sinan Oğan, duruşu ile milliyetçi kesime hitap eden bir Cumhurbaşkanı adaya olarak görülüyor. ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olarak seçime giren Sinan Oğan’ın destekçisi ve aday gösteren ise Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ…

Ümit Özdağ’da Sinan Oğan gibi Ülkücü kökenli ve MHP’de ve İyi Parti’de siyaset yapmış bir kişi…

Hem MHP’den hem İyi Partiden ihraç edilerek ayrılmak zorunda kalan Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanı adayı olarak Ankara büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı teklif etmişti.

Özdağ’ın teklifleriyle Mansur Yavaş’ın adaylığı tartışıldı, konuşuldu. Seçim anketlerinde en üst seviyede görülen Yavaş aday gösterilmedi. Yavaş ile İBB Başkanı İmamoğlu, Kılıçdaroğlu seçilirse Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak görev alacak. Bu görev iki belediye başkanına ittifak üyeleri tarafından seçim tamamlanamadan verildi. Dolaysıyla iki başkan seçim kampanyalarında bile bu titri kullanıyor.

Bugün gelinen noktada, Ham MHP hem İyi Parti içinde bulundukları İttifak’ın listesinden Milletvekili Adayı göstermeyip Parti olarak seçime giriyor.

Bu duruş Cumhurbaşkanı adayı oylamasında da seçmenin belirli bir oranda etkileyeceği gibi görülüyor.

‘Ben Ülkücüyüm’ diyen bir seçmen, “Ben CHP’ye oy veremem” algısı ile hareket edebileceği gibi,

Yine ‘Ben ülkücüyüm’ diyen bir seçmen, ‘ Ben HÜDAPAR gibi bir terör örgütünü temsil eden partinin bulunduğu listeye oy vermem’ diyebilir.

Bu sefer bu seçmenin Cumhurbaşkanı adayı olarak oy verebileceği tek aday Sinan Oğan kalıyor.

Eğer, anketlere göre yüze 7 civarında bulunan MHP’nin seçmeninden yüzde 2-3 gibi bir tabanı Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyunu Sinan Oğan’a verirse, seçimde Tayyip Erdoğan’ın işi zorlaşır.

Cumhur İttifakı’nın Millet İttifakı’na karşı elindeki HDP kozu da önemliydi. Ama HDP İttifaka alınmadı. Alınmasa da Cumhurbaşkanı adayı olarak Kılıçdaroğlu’nu destekleyecek. 

Ama bu seçmenin seçimi olacak. Resmi olarak bir duruş yok.

Seçimle ilgili en önemli günlerden biri olan vekil adaylarının Yüksek Seçim Kurulu’na verileceği son saatlerden sonra partilerde de kriz olacağı ortada…

Bekleyelim görelim…

14 Mayıs 2023 Türkiye’nin Yeni Yüzyılı…